Zamknij

Co trzeba mieć w domu w przypadku pandemii koronawirusa? Oficjalna lista

29.02.2020 21:26
Zdjęcie ilustracyjne
fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Niemiecki Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof opublikował listę produktów, które powinniśmy mieć w domu w razie wybuchu pandemii, spowodowanej koronawirusem. Jak pisze portal „Deustche Welle” – powołując się na komunikat dyrektora tej instytucji, Christopha Ungera – oficjalne zestawienie zawiera spis najpotrzebniejszych rzeczy oraz ich ilości, które powinny wystarczyć nam na 10 dni.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak tłumaczy cytowany przez dw.com. Christoph Unger, oficjalna lista najważniejszych produktów, które należy mieć w domu w przypadku katastrofy wywołanej koronawirusem, powstała w odpowiedzi na panikę, w jaką powoli wpadają ludzie w Niemczech. Mieszkańcy masowo wykupują ręczniki papierowe, papier toaletowy, konserwy, makarony i mąkę – czytamy na dw.com. W wielu supermarketach produktów tych już zresztą nie ma na półkach. Podobną tendencję można zaobserwować również w Polsce – ze sklepów internetowych w ekspresowym tempie zaczęły znikać żele antybakteryjne do rąk i maseczki, których cena niebotycznie wzrosła w przeciągu ostatnich kilku dni.

Zobacz także

Niemiecki Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof podkreśla jednak, że na razie nie ma żadnego powodu by panikować. Aby zapobiec masowej panice, instytucja opublikowała listę rzeczy, które powinny być w każdym domu w razie sytuacji kryzysowej.

Zobacz także

Zasadniczo radzimy ludności, by zawsze była przygotowana na sytuacje kryzysowe i katastrofy. Zalecamy, by każdy w domu miał awaryjną rezerwę żywności, wystarczającą mniej więcej na 10 dni

Christoph Unger

Co i w jakich ilościach powinniśmy mieć w domu?

Pamiętajmy, że produkty liczymy w poniższym zestawieniu na jedną osobę, której zapas ten ma wystarczyć na 10 dni, dostarczając jej jednocześnie 2200 kcal dziennie. Bazując na komunikacie zamieszczonym przez niemiecki urząd, portal dw.com. wyróżnił następujące produkty:

Zobacz także

– 20 litrów wody

– 3,5 kilograma produktów zbożowych, zbóż, mąki, makaronu, ryżu

– 2,5 kg owoców w puszkach lub słoikach i orzechów

– 4 kg suchych roślin strączkowych i warzyw w puszkach lub słoikach

– 2,6 kg mleka i produktów mlecznych

– 1,5 kg mięsa, ryb i jajek, ewentualnie jajek w proszku – ponieważ proszek przeterminuje się po kilku latach, a nie kilku dniach jak świeże jajkaa

– 0,4 kg tłuszczu i oleju

Ponadto duże znaczenie mają również takie produkty jak czekolada, cukier, miód, mąka, zupa typu rosół w proszku, suchary i słone paluszki w ilości takiej, która nam odpowiada – czytamy na dw.com. A to dlatego, że wyżej wymienionych produktów nie trzeba poddawać obróbce termicznej – nie muszą być podgrzane ani gotowane.

Jakie inne produkty należy bezwzględnie mieć przy sobie?

W razie niespodziewanej pandemii należy zgromadzić również:

– niezbędne lekarstwa

– podręczną apteczkę

– świece i zapałki lub zapalniczki

– kuchenkę kempingową z paliwem

– zapasowe baterie

– środki odkażające

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/dw.com.