Zamknij

Kolejny przypadek koronawirusa w Europie. Władze wydały komunikat

25.01.2020 09:11
koronawirus
fot. PAP

We Francji odkryto w piątek trzeci przypadek zakażenia nowym koronawirusem, którego epidemia wybuchła kilka tygodni temu w chińskim Wuhan - poinformowały miejscowe władze. To pierwsze przypadki tego wirusa w Europie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Francuska minister zdrowia Agnes Buzyn powiedziała, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem zdiagnozowano u pochodzącego z Chin 48-letniego mieszkańca Bordeaux, który niedawno ze względów zawodowych był w Wuhan i w środę wrócił do Francji. Obecnie jego stan oceniany jest jako "dobry".

Zobacz także

Drugi pacjent również podróżował do Chin, ale minister nie podała na jego temat żadnych dodatkowych informacji poza tym, że jest on leczony w izolacji w paryskim szpitalu. Na temat trzeciego też nie ma na razie szczegółowych informacji, prawdopodobnie jest to krewny jednej z dwóch osób, u której wcześniej stwierdzono koronawirusa.

Badamy historię ostatnich kontaktów pacjentów z pozytywnymi wynikami testów, po to, aby skontaktować się z ludźmi, z którymi te osoby miały jakiś kontakt.

- wyjaśniła minister.

Zobacz także

"W przypadku podróżnych powracających z Chin ważne jest, aby obserwować siebie, przy najmniejszych trudnościach w oddychaniu lub gdy stwierdzi się u siebie gorączkę, nie powinno się iść na pogotowie, lecz zadzwonić do centrum 15, którego zadaniem jest zajmowanie się pacjentami z koronawirusem" - przestrzegała minister.

Buzyn uważa, że jednym z powodów, dla których właśnie we Francji zdiagnozowano pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia jest fakt, iż francuscy lekarze stworzyli test, który pozwala na bardzo szybkie rozpoznanie wirusa.

Zobacz także

Ministerstwo spraw zagranicznych Francji poinformowało, że planuje w Wuhan uruchomić specjalne autobusy, aby francuscy obywatele przebywający w tym mieście, mogli go opuścić. To efekt decyzji władz Wuhan, które dwa dni temu zdecydowały o zakazie wyjeżdżania z miasta. W związku z tym zawieszono odjazdy wszystkich pociągów, odloty samolotów oraz zablokowano wylotowe autostrady.

Konsulat generalny Francji w Wuhan poinformował obywateli francuskich w tym mieście, że planuje, we współpracy z lokalnymi władzami, uruchomić połączenie autobusowe, umożliwiające obywatelom francuskim, którzy sobie tego życzą, oraz ich małżonkom i dzieciom, opuszczenie Wuhan.

 - oświadczyło ministerstwo.

Zobacz także

Także w piątek Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało, że w USA pojawił się drugi potwierdzony przypadek zarażenia wirusem z Wuhan; 63 osoby w 22 stanach poddane są badaniom, które mają ustalić, czy również one są zarażone koronawirusem.

RadioZET.pl/PAP