Zamknij

Koronawirus w mieście Świętego Mikołaja. Turystka z Wuhan przebywa w izolatce

29.01.2020 18:45
Koronawirus
fot. Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Koronawirus dotarł do Finlandii. W szpitalu w Rovaniemi u turystki pochodzącej z chińskiego miasta Wuhan zdiagnozowano koronawirusa. Informację potwierdziły w środę wieczorem lokalne służby medyczne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie i na świecie. Według Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL), jednostki badawczej podległej ministerstwu zdrowia i spraw socjalnych, to pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia Coronavirusem (2019-nCoV) w Finlandii.

Koronawirus z Wuhan dotarł do Finlandii

Chińska turystka z Wuhan zgłosiła się do przychodni w Ivalo w Laponii, na północy Finlandii, z objawami podobnymi do infekcji grypowej. Stamtąd odesłano ją do szpitala w Rovaniemi, który przesłał pobrane od niej próbki do badania w Helsinkach.

Według informacji lokalnych służb medycznych, pacjentka ze zdiagnozowanym koronawirusem przebywa w izolatce, a jej stan jest określany jako „dobry”.

Spodziewaliśmy się, że takie przypadki choroby turyści mogą przywieźć również do Finlandii. Ryzyko rozprzestrzenienia się choroby w Finlandii jest nadal bardzo małe

Mika Salminen z THL

Zobacz także

Na specjalnej konferencji prasowej podano, że przypuszczalnie narażonych na zakażenie koronawirusem było około 15 osób i będą one przebywać na obserwacji przez dwa tygodnie. Potwierdzono przy tym, że międzynarodowe lotnisko Helsinki-Vantaa nie należy do miejsc, w którym mogło dojść do zakażenia koronawirusem.

W ubiegłym tygodniu w fińskiej części Laponii, popularnym wśród Chińczyków kierunku podróży w sezonie zimowym, badano także dwóch innych podróżnych z Chin, którzy przybyli do Ivalo i zgłosili się do lekarza z objawami grypowymi. Przeprowadzone badania w Helsinkach, nie potwierdziły wtedy podejrzeń co do zakażenia nowym wirusem.

THL podkreśla, że w Finlandii przygotowano się na możliwe przypadki koronawirusa, a szpitale są gotowe do leczenia infekcji.

Koronawirus - OBJAWY

Nowy typ koronawirusa pojawił się po raz pierwszy w grudniu w Wuhanie. Towarzyszące mu objawy, w tym kaszel i gorączka, a w ciężkich przypadkach zapalenie płuc, są podobne do wielu innych chorób.

Zobacz także

Koronawirus - wszystko co musisz wiedzieć: 

RadioZET.pl/PAP