Zamknij

Ekspert o epidemii koronawirusa. ''Zarazi się 60-70 procent populacji''

01.03.2020 18:34
Ekspert o epidemii koronawirusa. ''Zarazi się 60-70 procent populacji''
fot. AP/Associated Press/East News

Z profesorem Christianem Drostenem z kliniki Charite w Berlinie rozmawiał portal „Deutsche Welle”. Jak podkreślił wirusolog, groźnym Covid-2019 najprawdopodobniej zarazi się ponad połowa populacji kraju.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Niemczech stale wzrasta – czytamy na dw.com. Jak twierdzi profesor Drosten, społeczeństwo powinno przygotować się na duży skok w liczbie zakażeń.

Zobacz także

Jak w rozmowie z dw.com wyjaśnia ekspert, obecnie rozprzestrzeniająca się epidemia Covid-2019 może być podobna do wielkich pandemii grypy, które miały miejsce w 1957 i 1968 roku. Zaznacza jednak, że nie będziemy raczej mieli do czynienia z tak znaczącymi skutkami jak w trakcie słynnej „hiszpanki” na przełomie 1918 i 1919 roku. Wówczas zakażenie wirusem grypy objęło 500 milionów ludzi, a jak wskazują poszczególne źródła, umrzeć z jej powodu mogło 20-25 milionów czy nawet 50-100 mln – dowiadujemy się z dw.com.

Wirus rozwija się w gardle – tłumaczy eskpert

Zdaniem Drostena, Niemcy są dobrze przygotowani jeżeli chodzi o ryzyko pandemii.

Zobacz także

Jeżeli cały proces pandemii trwać będzie dwa lata, poradzimy sobie. Jeżeli będzie to tylko rok, będzie znacznie trudniej, ponieważ jednocześnie wystąpi wtedy dużo więcej przypadków. Niezbędna liczba łóżek dla pacjentów wymagających terapii na OIOM jest trudna do przewidzenia. Jeżeli teraz nic nie będziemy robić, mogą one nie wystarczyć

prof. Christian Drosten

Profesor podkreśla również, że do rozmnożenia się wirusa dochodzi w gardle. Jak czytamy na dw.com., kiedy zakażona osoba mówi lub kaszle, z jej ust rozpylane są kropelki z wirusem. Lecą one na odległość około 1,5 metra po czym opadają ziemię. Kiedy osoba obok je wdycha, najprawdopodobniej dojdzie do zakażenia koronawirusem. Wirusolog przestrzega jednak, by nie utożsamiać każdego uczucia „drapania” w gardle z zarażeniem się Covid-2019.

Zobacz także

Jestem przekonany, że wirusa będziemy mogli bardzo dobrze tłumić. Być może nawet tak dobrze, że na codzień będzie niezauważalny. Co nie oznacza jednak, że zniknie. Trzeba go w dalszym ciągu tropić

prof. Christian Drosten

RadioZET.pl/dw.com