Zamknij

Anioł Pański i audiencja generalna bez Franciszka. Papież poprowadzi je zdalnie

07.03.2020 16:51
Papież Franciszek
fot. PAP/EPA

Niedzielna modlitwa Anioł Pański i środowa audiencja generalna papieża Franciszka odbędą się bez udziału wiernych i będą transmitowane z papieskiej biblioteki - ogłosił w sobotę Watykan. Kroki te podjęto w związku z kryzysem na tle szerzenia się koronawirusa. Taka decyzja nie ma precedensu.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało: "Odnośnie wydarzeń najbliższych dni, modlitwa Anioł Pański Ojca Świętego w niedzielę 8 marca odbędzie się w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a nie na placu w oknie. Modlitwa będzie transmitowana przez (portal - PAP) Vatican News i na ekranach na placu Świętego Piotra".

Anioł Pański i audiencja generalna bez Franciszka

Ponadto ogłoszono, że modlitwa zostanie udostępniona przez watykańskie media tym redakcjom, które o to poproszą, by - jak głosi nota - "umożliwić udział wiernym". Podobny przebieg będzie miała najbliższa audiencja generalna Franciszka w środę 11 marca. Również będzie tylko transmitowana z papieskiej biblioteki.

"Decyzja ta jest konieczna, by uniknąć ryzyka szerzenia się wirusa Covid-19 wśród zgromadzonych ludzi podczas kontroli bezpieczeństwa przy wejściu na plac, o co poprosiły także władze włoskie"

- oświadczył Watykan. Ogłosił też, że zgodnie z zaleceniami dyrekcji watykańskiej służby zdrowia do niedzieli 15 marca zawieszony będzie udział wiernych w porannych mszach odprawianych przez papieża w kaplicy Domu Świętej Marty, w którym mieszka. Franciszek będzie odprawiał msze prywatnie - wyjaśniono.

Koronawirus w Watykanie

W piątek potwierdzony został pierwszy przypadek koronawirusa w Watykanie. Osoba, u której w Watykanie potwierdzono obecność koronawirusa, brała udział pod koniec lutego w konferencji Papieskiej Akademii Życia na temat sztucznej inteligencji - podano w piątek w komunikacie. Papież nie spotykał się z uczestnikami obrad.

Zobacz także

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, ważne informacje. RAPORT

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP