Zamknij

Koronawirus we Włoszech. Lawinowy wzrost zgonów w ciągu zaledwie jednej doby

08.03.2020 18:42
Koronawirus we Włoszech. Lawinowy wzrost zgonów w ciągu zaledwie jednej doby
fot. Xinhua News/East News

Dramatyczne wieści prosto z Włoch. Koronawirus zbiera w tym kraju śmiertelne żniwo. W ciągu doby liczba ofiar Covis-19 wzrosła z 233 do 366 – informują zagraniczne agencje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Z 233 do 366 wzrosła w ciągu doby liczba osób, które zmarły we Włoszech z powodu koronawirusa - poinformowano w niedzielę na konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie. W całym kraju jest obecnie ponad 6300 zarażonych.

Zobacz także

Dotychczas wyleczono 622 osoby. Od soboty liczba zarażonych wzrosła o ponad 1300.

Zobacz także

Kryzys epidemiologiczny we Włoszech trwa trzeci tydzień.

Apele w telewizji. "Zostańcie w domach, potrzebne odpowiedzialne zachowanie"

- Pozostańcie w domach, to nie jest czas na wychodzenie na drinka - takie apele do Włochów kierowane są w programach telewizyjnych w niedzielę w związku z koronawirusem. Tego dnia wszedł w życie dekret zaostrzający działania w walce z szerzeniem się patogenu.

W stacjach telewizji RAI cały czas powtarzane są apele o poczucie obywatelskiej odpowiedzialności w związku z kryzysem epidemiologicznym, trwającym od ponad dwóch tygodni.

Zobacz także

"Potrzebne jest niewielkie poświęcenie ze strony każdego, by przezwyciężyć kryzys. Każdy musi uświadomić sobie to, że na jakiś czas trzeba radykalnie zmienić tryb życia, ograniczyć wychodzenie z domu" - podkreślają eksperci w RAI News 24.

Profesor Massimo Galli z oddziału chorób zakaźnych szpitala Sacco w Mediolanie powiedział w wywiadzie dla tej stacji, że „kto to zachowuje się nieodpowiedzialnie, nie ma pojęcia, co dzieje się w szpitalach, jak pełne chorych są oddziały reanimacji".

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza podkreślił zaś w wywiadzie telewizyjnym, że "coś podobnego nie wydarzyło się dotąd w skali globalnej".

Zobacz także

To jest kryzys bez precedensów

Roberto Speranza

Speranza zapowiedział twarde postępowanie wobec osób łamiących nakazy, przede wszystkim tych, którzy są zarażeni i nie poddają się kwarantannie.

Strefy zamknięte we Włoszech z powodu koronawirusa

Nowy dekret rządowy, podpisany przez premiera Giuseppe Contego nad ranem w niedzielę, przewiduje znaczne ograniczenie możliwości poruszania się po całym regionie Lombardia i w 14 miastach- prowincjach. Na liście tej są:: Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro i Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli, Padwa, Treviso i Wenecja. Podróżować po tym obszarze można wyłącznie w uzasadnionych, pilnych sytuacjach.

W całym kraju zamknięte są muzea, kina i teatry, zawieszono imprezy masowe.

 

RadioZET.pl/PAP