Zamknij

"Koronawirus wydostał się z laboratorium w Chinach". Nowy raport przytacza "liczne dowody"

02.08.2021 08:00

Przewaga dowodów świadczy o tym, że koronawirus, który wywołał pandemię na całym świecie, wydostał się z ośrodka badawczego w chińskim mieście Wuhan – głosi raport amerykańskiej Partii Republikańskiej opublikowany w poniedziałek.

Wuhan
fot. Mu Yu/Xinhua News/East News

Raport Republikanów przytacza również "liczne dowody" na to, że naukowcy z Instytutu Wirusologii w Wuhan, wspomagani przez amerykańskich ekspertów oraz chińskie i amerykańskie fundusze rządowe, pracowali nad modyfikacją koronawirusów w celu zakażenia ludzi, ale takie manipulacje – jak podaje Reuters - mogły być ukryte.

Dokument przygotowany przez Republikanów upublicznił najwyższy rangą przedstawiciel tej partii w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Raport wzywa do przeprowadzenia dwupartyjnego śledztwa w sprawie źródeł pandemii Covid-19, w wyniku której na całym świecie zmarło ponad 4 mln ludzi.

Koronawirus wydostał się z laboratorium? Chiny zaprzeczają

Chiny zaprzeczają, że genetycznie zmodyfikowany koronawirus wydostał się z ośrodka w Wuhanie w prowincji Hubei, gdzie pierwsze przypadki zakażenia wykryto w 2019 roku. Takie pochodzenie SARS-CoV-2 to główna, ale wciąż nieudowodniona teoria badana przez część ekspertów - wskazuje Reuters. Pekin zaprzecza również oskarżeniom o tuszowanie sprawy.

Inni eksperci podejrzewają, że pandemia została wywołana przez wirus zwierzęcy prawdopodobnie przeniesiony na ludzi na targu owoców morza Huanan w pobliżu Wuhańskiego Instytutu Wirusologii.

"Teraz uważamy, że nadszedł czas, aby całkowicie odrzucić targ jako źródło pochodzenia koronawirusa'' – czytamy w raporcie Republikanów. ''Uważamy również, że przeważająca część dowodów pokazuje, iż koronawirus rzeczywiście wyciekł z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii i że stało się to mniej więcej przed 12 września 2019 roku" - dodano.

Raport przytacza - jak to ujęto - nowe i niedostatecznie zbadane informacje na temat protokołów bezpieczeństwa w laboratorium, w tym wniosek z lipca 2019 roku o 1,5 mln USD na remont systemu przetwarzania niebezpiecznych odpadów dla obiektu, który miał niecałe dwa lata.

W kwietniu br. jedna z głównych amerykańskich agencji wywiadowczych przekazała, że zgadza się z konsensusem naukowym, że wirus nie został stworzony przez człowieka ani zmodyfikowany genetycznie – przypomina Reuters. W maju prezydent USA Joe Biden nakazał amerykańskim agencjom wywiadowczym przyspieszyć postępowania dotyczące pochodzenia koronawirusa i przedstawić raport w ciągu 90 dni.

Źródło zaznajomione z bieżącymi ocenami służb specjalnych powiedziało Reuterowi, że amerykańska społeczność wywiadowcza nie ustaliła, czy koronawirus pochodzi od zwierząt, czy też wyciekł z laboratorium w Wuhanie.

RadioZET.pl/PAP