Zamknij

Koronawirus zabił kilkadziesiąt osób w ciągu doby. Przybywa przypadków zakażeń

30.01.2020 11:57
Koronawirus w Polsce i na świecie. Kilkadziesiąt osób zmarło w ciągu doby
fot. Costfoto/Sipa USA/East News

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem z Wuhan w Chinach. Na świecie zaraziło się już prawie 8 tysięcy osób. W ciągu jednej doby zmarło niemal 40 pacjentów.

Koronawirus 2019-nCoV zabija kolejne osoby. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarło 38 kolejnych osób. Łącznie potwierdzono już 170 przypadków śmiertelnych. Lawinowo rośnie liczba zakażeń. W czwartek mowa już o 7824 przypadkach, choć jeszcze w środę było ich 6 tysięcy. Mówi się, że ponad tysiąc osób jest w stanie krytycznym. Pod względem liczby zakażeń sytuacja jest gorsza niż w przypadku SARS

Zdecydowaną większość zachorowań odnotowano w Chinach. Kilka pojawiło się jednak również w Europie i wciąż ich przybywa. Obecnie potwierdzone przypadki dotyczą 4 osób we Francji, 4 w Bawarii i 1 w Finlandii.

Przypadki zakażeń koronawirusem 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 30 stycznia 2020 r.

Przypadki zakażeń koronawirusem 2019-nCoV w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 30 stycznia 2020 r.

‧ fot. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)

Koronawirus. W Polsce na razie tylko podejrzenia

W Polsce żadnego przypadku wystąpienia koronawirusa nie potwierdzono, zweryfikowano jednak kilkanaście podejrzeń. Pod obserwacją są jeszcze dwie osoby w Łodzi, a także w Gdańsku.

W czwartek przekazano też wyniki badań trzech studentów, którzy w sobotę przylecieli z Wuhan. - Nie stwierdzono materiału genetycznego wirusa w pobranych próbkach – zapewnił prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, ordynator VII oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Koronawirus. Dowiedz się więcej o wirusie z Chin:

RadioZET.pl/PAP/WHO/ECDC