Zamknij

Ostatni szpital polowy zamknięty. Jesteśmy bliżej końca epidemii koronawirusa?

10.03.2020 18:55

W chińskim mieście Wuhan, epicentrum epidemii koronawirusa, zamknięto we wtorek ostatni z 14 tymczasowych szpitali polowych dla zakażonych pacjentów – podał portal Pengpai Xinwen. Agencja Xinhua ocenia, że zwycięstwo nad epidemią jest blisko.

Ostatni szpital polowy zamknięty. Jesteśmy bliżej końca epidemii koronawirusa?
fot. Shen Bohan/Xinhua News/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do Wuhanu przybył we wtorek przywódca ChRL Xi Jinping, by dokonać inspekcji wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa – informowały państwowe media. Jest to jego pierwsza wizyta w tym mieście, odkąd pod koniec ubiegłego roku wybuchła tam epidemia nowego patogenu.

Zobacz także

Część obserwatorów odbiera wizytę Xi w Wuhanie jako sygnał, że Komunistyczna Partia Chin (KPCh) uznaje "ludową wojnę" wytoczoną koronawirusowi za bliską końca.

Zobacz także

Wojna z epidemią trwa, ale nadejście zwycięstwa nie jest już odległe Agencja Xinhua

Ostatni szpital koronawirusowy zamknięty

Tego samego dnia działalność zawiesił ostatni z 14 polowych szpitali zorganizowanych w Wuhanie w halach sportowych, centrach konferencyjnych i innych budynkach. Szpital Wuchang w ośrodku sportowym Hongshan przyjął od 5 lutego łącznie 1124 pacjentów – podał Pengpai Xinwen.

Oprócz szpitali polowych w mieście w ekspresowym tempie zbudowano dwa specjalne tymczasowe szpitale dla zakażonych koronawirusem, dysponujące łącznie ponad 2 tys. łóżek.

Liczba nowych infekcji wykrywanych w ostatnich dniach w Chinach spada. W poniedziałek w ciągu doby potwierdzono w tym kraju 19 nowych przypadków, w tym 17 w Wuhanie. Dwa pozostałe uznano za przywleczone z zagranicy.

Władze prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ogłosiły we wtorek, że złagodzą ograniczenia przemieszczania się wewnątrz prowincji, by umożliwić firmom wznowienie działalności po przedłużonej z powodu epidemii przerwie noworocznej.

Weryfikacji stanu zdrowia mieszkańców ma służyć aplikacja mobilna, przyznająca poszczególnym osobom tzw. kody zdrowotne – zielone, żółte albo czerwone. Osoby z kodem zielonym mieszkające w strefach niskiego i średniego ryzyka będą mogły poruszać się wewnątrz prowincji – przekazano.

Zobacz także

W Wuhanie i wielu innych miastach Hubei pod koniec stycznia wprowadzono bezprecedensowe środki kwarantanny, praktycznie odcinając od świata obszar zamieszkany przez ok. 50 mln osób.

 

RadioZET.pl/PAP