Zamknij

Kolejna doba walki z koronawirusem. W nocy zmarło prawie 250 osób

13.02.2020 07:36
Kolejna doba walki z koronawirusem. W nocy zmarło prawie 250 osób
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Bilans śmiertelnych ofiar koronawirusa w Chinach wzrósł w czwartek aż o 242 osoby do 1350. W prowoincji Hubei, będącej pierwotnym ogniskiem epidemii, wykryto 14 840 nowych przypadków zakażeń - poinformowały władze. W Polsce obecnie hospitalizowanych jest 48 osób z podejrzeniem zakażenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podkreśla się, że po okresie pewnej stabilizacji liczby zgonów, w czwartek nastąpił ponowny wzrost. Liczba 242 zgonów, które zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin jedynie w prowincji Hubei, jest rekordowa. Wcześniejszy "rekord" w tej dziedzinie (103) zanotowano w ub. poniedziałek.

Zobacz także

Łącznie w prowincji Hubei jest obecnie 48 206 osób, u których wykryto koronawirusa.

Komisja zdrowia prowincji poinformowała, że znaczny wzrost liczby nowych przypadków zakażeń wynika z tego, że uwzględniono przypadki zdiagnozowane przy użyciu nowych metod klinicznych.

Zobacz także

Chińskie media podały, że polegają one na wykorzystaniu tomografii komputerowej (CT) do potwierdzania przypadków zakażeń, co umożliwia szpitalom szybsze izolowanie osób zainfekowanych.

Według władz 4740 spośród zakażonych wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali.

Koronawirus w Polsce?

W Polsce hospitalizowanych jest 48 osób, w tym 30 osób, które wróciły na początku lutego z Chin i przebywają w szpitalu we Wrocławiu – poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zobacz także

Dzisiaj na godzinę 16.00 w Polsce hospitalizowanych jest 18 osób, w tym jedna osoba z Chin, plus 30 osób we Wrocławiu. Dodał, że w tym tygodniu lekarze zdecydują, czy osoby przebywające we wrocławskiej klinice wyjdą do domów. Stwierdził, że czują się one dobrze, a trzecia tura testów również nie potwierdziła obecności koronawirusa u obserwowanych w klinice osób.

Wiceminister dodał, że jeden obywatel polski przebywa w Hubei.

Nie zgłasza dolegliwości infekcji

Waldemar Kraska

Zaznaczył, że w Chinach przebywa łącznie od 600 do 1000 Polaków, ale nikt spośród nich nie zgłosił się do konsulatu z problemami zdrowotnymi.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas dodał, że epidemia dotyczy Chin.

Te przypadki leczy się dobrze. Na świecie (poza Chinami – red.) doszło do dwóch zgonów. Wirus łatwo się rozprzestrzenia, ale widać, że władze Chin doprowadzą do tego, że może nie będzie pandemii

Jarosław Pinkas

Koronawirus z Wuhan

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię, a także na USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu.

Koronawirus, którego po raz pierwszy wykryto w Wuhan, stolicy prowincji Hubei, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc.

RadioZET.pl/PAP