Zamknij

Koronawirus zabił pierwszych Europejczyków. Nie żyje dwójka Włochów

22.02.2020 09:10
Koronawirus Włochy
fot. IPAW/Backgrid/East News

We Włoszech na koronawirusa zmarli pierwsi Europejczycy. Pierwszą ofiarą wirusa z Chin był 78-latek z regionu Lombardii. Dziś wskutek zakażenia zmarła 75-letnia kobieta - podała "Corriere della Serra".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Europie. Jego pierwszą ofiarą na naszym kontynencie był przed tygodniem turysta z Chin. Epidemia przenosi się już na Europejczyków, i to tych którzy nie byli w Chinach i nie mają związku z ogniskiem wirusa. Włoskie media informowały o śmierci rodaka, który niedawno trafił do szpitalu w Padwie w stanie krytycznym.  

Seria zakażeń na północy Włoch. Ruch w miastach zamiera

Jak podaje PAP, we Włoszech zakaziło się wirusem co najmniej kilkadziesiąt osób. Pierwszym zmarłym okazał się mieszkaniec miejscowości Vo. Nie był w Chinach, nie wrócił z wycieczki z Azji.

Dziś przed południem w Lombardii zmarła druga osoba. To mająca 75 lat Włoszka, która podobnie jak jej tragicznie zmarły rodak była leczona na północy Lombardii. Liczba chorych wzrosła do 29.

Zobacz także

Władze miasteczka zadecydowały o zamknięciu szkół i placówek handlowych. Trwają ustalenia z kim emerytowany murarz kontaktował się w ostatnich dniach i tygodniach przed śmiercią.

Proszą, by mieszkańcy zostali w domach

Szef lokalnych władz Luca Zaia powiedział mediom, że Włochy potrzebują dziś „kordonu sanitarnego”. W stan gotowości postawiono służby medyczne, a ok. 50 tys. mieszkańców regionu dostało wytyczne, by nie wychodzić z domów i unikać spotkań towarzyskich. Na stacjach kolejowych nie zatrzymują się pociągi.

Zobacz także

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza oświadczył, że kluczowym zadaniem państwa jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Włochy przyjmują też swoich rodaków, którzy wydostali się z wycieczkowca Diamond Princess, na którym rozszerzyła się epidemia koronawirusa.  

RadioZET.pl/Corriere.it