Zamknij

50 polskich turystów w kwarantannie. W ich hotelu był zakażony koronawirusem

Magdalena Kulej
11.03.2020 12:54
Koronawirus. 50 polskich turystów w kwarantannie na Cyprze Północnym
fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Ok. 50 polskich turystów jest poddanych kwarantannie w hotelu na Cyprze Północnym, po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u przebywającej tam turystki z Niemiec.

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie w niepokojącym tempie. Kolejny przypadek potwierdzono m.in. na Cyprze Północnym. Chodzi o turystkę z Niemiec, która była zakwaterowana w hotelu razem z grupą polskich turystów. Wszyscy zostali poddani kwarantannie. 

Sytuacja jest pod kontrolą. Hotel zapewnia im takie same warunki, jakie mieli w czasie swoich oficjalnych wakacji. Nikt nie ponosi dodatkowych opłat

– powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Marcin Małysz, jeden z członków zarządu Exim Tours, biura turystycznego, w której wakacje w Tureckiej Republice Cypru Północnego (TRCP) wykupiła spora część objętych kwarantanną Polaków.

Małysz tłumaczy, że większość polskich turystów przyjechała na wyspę w zeszłym tygodniu, a długość ich pobytu miała być różna. Niektórzy mieli wyjechać już w środę. - Obecnie nikt nie może ani wejść ani wyjść z tego hotelu. Jest tam zamknięty także pracujący dla nas przewodnik, więc żaden z Polaków nie ma problemu z komunikacją - wyjaśnił przedstawiciel Exim Tours, dodając, że biuro pomaga zarówno swoim klientom, jak i innym Polakom przebywającym w hotelu. - Nie znam wszystkich szczegółów, ale rozumiem, że niektórzy z nich wykupili swoje wycieczki w innych biurach albo są turystami indywidualnymi - wyjaśnił.

Wśród polskiej grupy znajdują się zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby samotne. Z wstępnych informacji wynika, że Polacy czują się dobrze i nie mają symptomów charakterystycznych dla Covid-19, ale nie zostali poddani żadnym testom.

Koronawirus na Cyprze

Na Cyprze potwierdzono do tej pory trzy przypadki koronawirusa, dwa po stronie Republiki Cypryjskiej oraz jeden na północy. Pacjentem zerowym w TRCP jest 65-letnia Niemka, która znajduje się w izolatce w szpitalu w Famaguście. Jej stan określony jest jako dobry. Kobieta przyjechała na wyspę 8 marca z Balingen razem z 141 innymi turystami z Niemiec, którzy zatrzymali się w trzech hotelach, w tym Salamis Bay Conte. Wszystkie trzy hotele są objęte kwarantanną.

Według cypryjskich mediów, wszyscy ci turyści niemieccy zostaną ewakuowani do swojego kraju w środę, kiedy rząd Niemiec wyśle po nich pusty samolot.

Na Cyprze Północnym zamknięte są wszystkie szkoły. W Nikozji pracownicy urzędu miasta spryskują środkami antyseptycznymi główne ulice. Od 4 marca rząd TRCP zakazał wjazu na swoje terytorium obywatelom krajów wysokiego ryzyka. W środę do północnej Nikozji ma przyjechać grupa ekspertów z Turcji na dalsze konsultacje nt. ochrony przed Covid-19.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP