Zamknij

Koronawirus zabił w niedzielę rekordową liczbę osób. Szczyt epidemii przed nami

10.02.2020 14:44
Koronawirus. Ambasador Chin w Polsce: Szczyt epidemii wirusa z Wuhan dopiero przed nami
fot. Piotr Molecki/East News

Epidemia koronawirusa osiągnie szczyt zachorowań w drugiej połowie miesiąca – przewidują zagraniczni eksperci. - Mam nadzieję, że ten dzień, gdy zwalczymy epidemię, w najbliższym czasie nadejdzie – mówił w poniedziałek ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan.

Koronawirus z Wuhan zabił już co najmniej 910 osób (dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 10 lutego, godz. 13:30). Według najnowszych oficjalnych danych, w minioną niedzielę z powodu zakażenia 2019-nCoV zmarła w Chinach rekordowa liczba 97 pacjentów - najwięcej w ciągu jednego dnia od początku epidemii.

Do tej pory udało się wyleczyć 3 517 osób. Liczba zakażeń rośnie jednak lawinowo. W poniedziałek to już 40 573 chorych. W ostatnich dniach mówi się wręcz o potężnych skokach w rozwoju epidemii. Wciąż jednak nie osiągnęliśmy szczytu zachorowań. Ten – zdaniem ekspertów – przypadnie na drugą połowę lutego.

Według szacunków wielu chińskich i zagranicznych ekspertów z dziedziny chorób zakaźnych epidemia powinna osiągnąć szczyt od połowy do końca lutego. Będzie to również punkt zwrotny w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

– powiedział w poniedziałek ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan. - Strona chińska będzie dokładać wysiłków, by zwalczyć epidemię. Mam nadzieję, że ten dzień w najbliższym czasie nadejdzie – dodał Guangyuan.

mid-20210162
fot. PAP/Paweł Supernak

Źródło koronawirusa wciąż nieznane

Nadal nie jest rozpoznane źródło zakażenia i okoliczności transmisji na człowieka. - Jest bardzo prawdopodobne, że ten wirus pochodzi z rynku w Wuhan, gdzie sprzedaje się owoce morza – przyznał w poniedziałek Guangyuan. Przypomnijmy, że nieoficjalnie od kilku tygodni mówi się o tym, że źródłem koronawirusa mogą być łuskowce lub nietoperze, które mogły być sprzedawane na targu w Wuhan.

Zobacz także

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP