Zamknij

Chorował na koronawirusa przez 218 dni. "Był w stanie zakażać inne osoby"

24.06.2021 16:54
Szpital w Brazylii
fot. ilustracyjne. AP/Associated Press/East New

Zespół brazylijskich wirusologów potwierdził w środę występowanie przez 218 dni Covid-19 u mężczyzny zainfekowanego koronawirusem w stanie Sao Paulo. Badacze twierdzą, że niezwykle długi przebieg choroby może mieć związek z wcześniejszym leczeniem mężczyzny na nowotwór.

Jak poinformowała badająca przypadek 40-letniego pacjenta naukowa fundacja Fapesp, mężczyzna przebywał podczas choroby w jednym ze szpitali w mieście Sao Paulo. Według naukowców po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 we wrześniu 2020 roku pacjent był ciągle chory na Covid-19, co potwierdzały przeprowadzane u niego przez 218 dni badania. Pierwszy negatywny wynik dał test wykonany w kwietniu 2021 roku. 

Chorował na Covid-19 przez 218 dni

Niemal przez cały okres chorowania na koronawirusa pacjent był w stanie zakażać inne osoby - poinformowała w komunikacie wchodząca Maria Mendes-Correa z zespołu badawczego, wykładowczyni na wydziale medycznym Uniwersytetu w Sao Paulo (USP).

Analizy laboratoryjne potwierdziły, iż wysoki potencjał zakażonego do infekowania występował nieprzerwanie przez 196 dni choroby - sprecyzowała badaczka. Dodała, że obecność wirusa potwierdzana była nie tylko w wydzielinie pobieranej z nosa i gardła pacjenta, ale również w jego krwi, moczu oraz kale.

Autorzy badania potwierdzili, że długi przebieg Covid-19 u Brazylijczyka był efektem ponownych zakażeń, do których dochodziło u pacjenta, a także pojawienia się u niego mutacji koronawirusa.

Naukowcy zapowiedzieli, że zamierzają w najbliższym czasie zbadać, czy wpływ na niezwykle długi przebieg choroby mógł mieć fakt, że w przeszłości pacjent poddawany był jednej z inwazyjnych terapii przeciwko chorobie nowotworowej.

RadioZET.pl/PAP