Zamknij

Walka z epidemią może się skomplikować? Covid-19 wrócił po wyleczeniu

26.02.2020 16:59
Walka z epidemią może się skomplikować? Covid-19 wrócił po wyleczeniu
fot. PAP/EPA/MUZAFFAR KASIM / HANDOUT HANDOUT

Liczba zarażonych koronawirusem rośnie lawinowo. Choć część z nich udało się wyleczyć, u 14 proc. z tych, którzy zostali już wypisani ze szpitali do domów, Covid-19 znów się pojawił. Lekarze nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Jedno jest pewne: to może komplikować walkę z epidemią.

Koronawirus budzi postrach na całym świecie. Rozprzestrzenia się również w Europie. Najbardziej niespokojna sytuacja jest we Włoszech, gdzie jest już ponad 370 zarażonych, z czego 12 nie żyje. Pod względem liczby zakażeń Covid-19 Włochy są trzecim krajem na świecie - po Chinach i Korei Południowej.

W Chinach sytuacja jest dramatyczna. Jak poinformowała w środę chińska Narodowa Komisja Zdrowia, liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2715. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 52 zgony. Tymczasem na jaw wyszło, że w prowincji Guangdong, na południu Chin, u około 14 proc. spośród pacjentów, którzy zostali uznani za wyleczonych i opuścili już szpitale, testy ponownie wykazały obecność koronawirusa.

Nie ma pewności, czy tacy pacjenci zarazili się ponownie po wyjściu ze szpitali, ani czy wciąż mogą zarażać innych

– powiedział wicedyrektor regionalnego Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CDC) Song Tie na briefingu prasowym.

Pewności, czy takie osoby mogą zarażać, nie mają też inni lekarze. Dyrektor oddziału chorób zakaźnych 8. Szpitala Ludowego w Kantonie, Cai Weiping, podkreślał w środę, że koronawirus jest nowym patogenem i wciąż wiedza na jego temat wciąż jest niepełna. W Kantonie testy nie wykazały natomiast zakażenia u żadnej z osób, które były w bliskim kontakcie z 13 takimi "ponownie zakażonymi" pacjentami.

Przypomnijmy, że w Polsce jak dotąd nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia, ale prędzej czy później do nas dotrze - powtarza minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak przekazał podczas środowej konferencji prasowej, w Polsce uruchamiana jest infolinia NFZ o postępowaniu w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800 190 590. Więcej poniżej:

Zobacz także

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP