Zamknij

Koronawirus. Francja wprowadza godzinę policyjną w największych miastach

14.10.2020 21:04
Emmanuel Macron
fot. LUDOVIC MARIN/AFP/East News

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił wprowadzenie godziny policyjnej. Objęte nią zostały największe miasta, m.in. Paryż, Marsylia czy Tuluza. Decyzja ma zacząć obowiązywać od soboty.

Francja podejmuje zdecydowane kroki w walce z pandemią koronawirusa. W części kraju, w tym w Paryżu, od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna - poinformował w środę prezydent Emmanuel Macron. Ma ona trwać cztery tygodnie. 

Zobacz także

Prezydent Francji wprowadza godzinę policyjną

Godzina policyjna będzie obowiązywała od godz. 21 do 6 następnego dnia. Objęte zostaną nią Paryż, Lyon, Marsylia, Rouen, Lille, Saint-Etienne, Tuluza, Grenoble i Montpellier. Prezydent dodał, że osoby łamiące godzinę policyjną będą karane grzywnami w wysokości 135 euro.

- Celem jest ograniczenie kontaktów prywatnych, które są najbardziej niebezpieczne - powiedział Macron i dodał, że w czasie trwania godziny policyjnej Francuzi będą musieli zapomnieć o nocnych wizytach w restauracjach czy domach znajomych. 

Macron podkreślił, że nie przewiduje ograniczeń w transporcie publicznym, a ludzie nadal będą mogli podróżować między francuskimi regionami bez ograniczeń.

Koronawirus we Francji

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 22 591 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba nowych infekcji po raz trzeci w ciągu sześciu dni przekroczyła próg 20 tys. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 779 063, a siedmiodniowa średnia krocząca liczby nowych infekcji jest wyższa niż rekordowy poziom 17 tys. trzeci dzień z rzędu.

W ciągu ostatniej doby zmarło ponad 100 kolejnych chorych na Covid-19, a całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii przekroczyła 33 tys. Pod względem liczby zgonów w wyniku Covid-19 kraj ten zajmuje dziewiąte miejsce na świecie.

Francja informuje o rosnącej liczbie zakażeń SARS-CoV-2 od początku września i obecnie notuje najwięcej infekcji w Europie. Ponowne obciążenie systemu szpitalnego skłoniło rząd do ogłoszenia w zeszłym tygodniu dodatkowych restrykcji, głównie w dużych miastach, w celu powstrzymania epidemii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/CNN/france24.com