Zamknij

Grozi nam kolejna pandemia? Naukowcy ostrzegają: wszyscy musimy się bać

29.12.2020 00:16
Może nam grozić kolejna pandemia
fot. Iliya Pitalev/Sputnik Russia/East News (zdjęcie poglądowe)

Gdy świat walczy z pandemią koronawirusa i szykuje się na jego kolejną falę, kolejne zagrożenia czyhają na ludzkość. Światowa Organizacja Zdrowia już dwa lata temu ostrzegała przed tajemniczą i nienazwaną chorobą. Teraz kolejni naukowcy powtarzają te ostrzeżenia. I mówią, że przyszłe pandemie mogą być dla świata groźniejsze niż ta związana z Covid-19. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w 2018 roku ostrzegała, że wśród znanych ludzkości wirusów, takich jak m.in. Ebola, Zika czy SARS, istnieje także zagrożenie tajemniczą dolegliwością, znaną pod enigmatycznym określeniem "choroba X".

 "Poważna międzynarodowa epidemia może być spowodowana przez patogen, który obecnie nie powoduje choroby u ludzi" - poinformowali przedstawiciele WHO w specjalnie wydanym komunikacie (cytat za: fakt24.pl). Zdaniem ekspertów, nowa choroba - podobnie jak koronawirus SARS-CoV-2 - może mieć źródło odzwierzęce. 

Tajemnicza "choroba X". Czy czeka nas nowa pandemia?

 - Historia pokazuje, że prawdopodobnie następny wybuch epidemii będzie czymś, czego nie widzieliśmy nigdy dotąd - mówił już przed dwoma laty w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Telegraph" John-Arne Rottingen, dyrektor wykonawczy Norweskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz doradca naukowy komitetu WHO (cytat za: fakt24.pl). 

Fakt24.pl (powołując się m.in. na CNN) pisze o zanotowanych w Demokratycznej Republice Konga pierwszych przypadkach gorączki krwotocznej. Pacjenci z takimi objawami testowani są również na obecność wirusa Ebola (który cały czas pustoszy ten kraj), lecz wyniki są negatywne. 

- Wszyscy musimy się bać [...] Ebola kiedyś była nieznana. Covid był nieznany. Zdecydowanie musimy się bać nowych chorób -  ostrzegł w rozmowie z CNN dr Dadin Bonkole, który pracuje w czerwonej strefie wirusa Ebola w szpitalu Ingende w Prowincji Równikowej (północno-zachodnia część DR Konga). 

Naukowcy i medycy ostrzegają, że nowe wirusy, mogące spowodować epidemię bądź - jak w przypadku Covid-19 - globalną pandemię, to realne zagrożenie, które od teraz już zawsze powinniśmy brać pod uwagę. O tym przypomniał inny rozmówca CNN.

Zobacz także

- Żyjemy teraz w świecie, w którym pojawią się nowe patogeny. To właśnie stanowi zagrożenie dla ludzkości - powiedział Jean-Jacques Muyembe Tamfum, kongijski mikrobiolog, jeden z odkrywców wirusa Ebola w latach 70., od lat badający wirusy i patogeny krążące we wszystkich zakątkach świata. 

Muyembe ostrzega też przed innymi chorobami odzwierzęcymi - jak febra wścieklizna czy bruceloza - które również mogą w przyszłości przenieść się na ludzi. Zapytany przez CNN, czy uważa, że przyszłe pandemie mogą być groźniejsze dla ludzkości niż obecna, związana z Covid-19, odparł: - Tak, myślę, że tak. 

RadioZET.pl/fakt24.pl/edition.cnn.com

C