Zamknij

Ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem. W Europie wirus jest już prawie wszędzie

06.03.2020 14:37
Koronawirus. Już ponad 100 tys. zakażeń na świecie, w Europie wirus jest prawie wszędzie
fot. PAP/EPA/Alessandro Di Marco

Koronawirus rozprzestrzenił się już na prawie cały świat. Pierwszy przypadek potwierdzono w Polsce, ale i w większości krajów Unii Europejskiej. Łącznie na świecie liczba zarażonych przekroczyła już 100 tysięcy.

Koronawirus szerzy się w niepokojącym tempie. W piątek o godz. 14.00 łączny bilans zakażeń od wybuchu epidemii przekroczył 100 tys. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wirusem z Wuhan od ostatniego dnia grudnia ubiegłego roku zaraziło się już łącznie 100 276 osób, z czego większość przypadków (80 556) dotyczy Chin kontynentalnych.

Koronawirus zabił 3 404 osoby. Większość ofiar (2 931) to Chińczycy. Drugim krajem pod względem liczby ofiar śmiertelnych są Włochy (148). Przypomnijmy, że sytuacja epidemiologiczna w tym kraju jest bardzo dynamiczna. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarło tam ponad 40 osób. Łącznie zaraziło się już 3 858 osób, z czego wyleczyć udało się 414 pacjentów.

koronawirus-europa

Przypadki zakażeń koronawirusem w Europie według danych WHO z 6 marca z godz. 14.

‧ fot. WHO

W UE niepokój rośnie, bo koronawirusa potwierdzono już w niemal każdym kraju. Ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem nie wykryto jeszcze na Cyprze i Malcie. W piątek pierwszy przypadek potwierdzono natomiast na Słowacji. Jak przekazał premier Peter Pellegrini, chodzi o 52-letniego mężczyznę, który przebywa obecnie w klinice uniwersyteckiej w Bratysławie. Niedawno wrócił z Wenecji.

Koronawirus w Polsce

W Polsce jak dotąd potwierdzono tylko jeden przypadek koronawirusa. Chodzi o 65-letniego mieszkańca województwa lubuskiego, który wrócił do kraju z Niemiec. Obecnie polski "pacjent-zero" leży w szpitalu zakaźnym w Zielonej Górze. Jak przekazał w czwartek kierownik placówki, mężczyzna jest w dobrym stanie, a osoby z jego najbliższego otoczenia zostały poddane kwarantannie. 

Jak przekazało nam w piątek w południe Ministerstwo Zdrowia, do tej pory zbadano 855 próbek. Obecnie w Polsce obecność koronawirusa diagnozuje już 13 laboratoriów: NIZP-PZH, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Biegańskiego w Łodzi oraz WSSE: Olsztyn, Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Gorzów Wlkp, Katowice, Kielce, Łódź, Poznań i Lublin.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/ECDC/WHO