Zamknij

Koronawirus. Kobieta zmarła po zakażeniu dwoma wariantami. Nie była zaszczepiona

12.07.2021 07:20
Szpital
fot. Iliya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News

Możliwe jest jednoczesne zakażenie dwoma wariantami koronawirusa - ostrzegają naukowcy. Podwójną infekcję mutacją Alfa i Beta wykryto u 90-latki z Belgii. Kobieta zmarła w marcu 2021 roku. Nie była zaszczepiona.

90-latka z Belgii, która została zakażona dwoma najbardziej niepokojącymi wariantami koronawirusa, trafiła do szpitala po nasilających się objawach Covid-19 ze strony układu oddechowego. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 wywołane jednocześnie dwiema różnymi mutacjami wirusa - Alfa i Beta, pochodzącymi z Wielkiej Brytanii i RPA.

- Oba te warianty krążyły w tym czasie w Belgii, więc jest prawdopodobne, że kobieta została zarażona różnymi wirusami od dwóch osób - powiedziała dr Anne Vankeerberghen ze szpitala OLV w Aalst w Belgii. - Trudno powiedzieć, czy zakażenie dwoma wariantami koronawirusa wpłynęło na szybsze pogorszenie stanu zdrowia pacjentki - dodała. 

Możliwe podwójne zakażenie koronawirusem

Belgijscy naukowcy uważają, że historia choroby 90-latki to pierwszy udokumentowany przypadek podwójnego zakażenia koronawirusem. Przypadek kobiety był omawiany na tegorocznym Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych - podaje BBC. 

- Wykrycie dwóch dominujących wariantów koronawirusa u jednej osoby nie jest zaskoczeniem. Mogły one zostać przekazane przez pojedynczą zakażoną osobę lub przez kontakt z wieloma zakażonymi - twierdzi prof. Lawrence Young, wirusolog z Uniwersytetu w Warwick.

RadioZET.pl/BBC