Zamknij

Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Polska krajem "wysokiego ryzyka"

03.12.2021 15:49

Ze względu na wysoką liczbę zakażeń koronawirusem, rząd federalny od niedzieli klasyfikuje Polskę i Szwajcarię jako obszary wysokiego ryzyka - informuje agencja dpa. 

Niemcy
fot. Marek Berezowski/REPORTER

Polska obszarem "wysokiego ryzyka" - wynika z nowych niemieckich regulacji dotyczących koronawirusa, które ogłosił w piątek Instytut Roberta Kocha. To kolejne restrykcje, które właśnie wchodzą w życie u naszych zachodnich sąsiadów. W czwartek pisaliśmy o lockdownie dla niezaszczepionych przeciw COVID-19, którzy według nowych przepisów nie będą mogli wchodzić do sklepów, kin czy restauracji na terenie Niemiec. 

Każda osoba wjeżdżająca do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka, która nie jest w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19 lub wyleczona, musi przejść 10-dniową kwarantannę, z której może zostać zwolniona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż 5 dni po wjeździe. Z kwarantanny zwolnione są także dzieci do 12. roku życia oraz osoby zawodowo zajmujące się przewozem osób czy towarów. 

Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Polska krajem "wysokiego ryzyka"

"Pracownicy transgraniczni lub osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin między obszarem wysokiego ryzyka a Niemcami muszą wykonywać testy dwa razy w tygodniu, żeby nie podlegać kwarantannie" - informuje Polsat News. 

W Unii Europejskiej późnym latem w ogóle nie było obszarów wysokiego ryzyka związanego z koronawirusem. Jednak w ostatnich tygodniach wiele państw członkowskich zostało ponownie umieszczonych na liście ryzyka, w tym kraje sąsiadujące z Niemcami - Holandia, Belgia i Austria, z wyjątkiem pojedynczych gmin.

Kraje i regiony o szczególnie wysokim ryzyku zakażenia są klasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka. Jednak nie tylko liczba zakażeń ma decydujące znaczenie. Inne kryteria to szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, obciążenie systemu opieki zdrowotnej, a nawet brak danych na temat sytuacji pandemicznej.

loader

RadioZET.pl/PAP (B. Lemańczyk)/polsatnews.pl