Zamknij

Wykryto nowy niepokojący wariant koronawirusa. Pierwsze przypadki zakażeń w Polsce

01.09.2021 21:20
koronawirus
fot. GORODENKOFF PRODUCTIONS/Science Photo Library RF/East News

Nowy niepokojący wariant koronawirusa o nazwie Mu zagraża ludzkości. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że wykryto go w Kolumbii. Według danych WHO mutacja ta jest już także w Polsce.

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Mu jest monitorowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Nowy szczep wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. Według WHO dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce.

Nowa odmiana koronawirusa. "Mu" wykryto w 39 krajach, a także w Polsce

WHO informuje, że w skali globalnej Mu odpowiada jedynie za 0,1 proc. infekcji. Dotychczas zakażenia tym wariantem wykryto w 39 krajach na całym świecie, w tym najwięcej w USA.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, na którą powołuje się WHO, pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, a także w Polsce.

"Wariant Mu w Ameryce Południowej, obok wariantu Delta, będzie monitorowany pod kątem zmian" - przekazała agenda ONZ do spraw zdrowia.

Mu to piąty tzw. niepokojący wariant (variant of concern, VOC) SARS-CoV-2. Na liście WHO ponadto znajdują się: wariant Alfa (B.1.1.7, wcześniej określany jako brytyjski), wariant Beta (B.1.351; wcześniej południowoafrykański), wariant Gamma (P1; brazylijski) i wariant Delta (B.1.617.2; indyjski).

RadioZET.pl/PAP