Zamknij

Usłyszał wyrok śmierci podczas wideokonferencji na Zoomie

08.05.2020 19:18
wideokonferencja na Zoomie
fot. Twitter.com/Face2faceAFRICA

Obywatel Nigerii został skazany na karę śmierci podczas wideokonferencji na popularnym komunikatorze Zoom. Obrońcy praw człowieka protestują i nazywają szczególne okoliczności podczas odczytywania wyroku "okrutnymi i nieludzkimi".

Podczas wirtualnej rozprawy sądowej Olalekana Hameeda uznano winnym zamordowania pracodawcy swojej matki. Oskarżony został skazany na śmierć przez powieszenie. Tym samym Nigeria stała się pierwszym krajem podczas pandemii COVID-19, który wydał wyrok śmierci za pośrednictwem aplikacji do połączeń wideo.

Środki bezpieczeństwa podczas odczytywania wyroku wdrożono ze względu na pandemię koronawirusa. Jak poinformował rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Kayode Oyekanmi w rozmowie z CNN, w zdalnej rozprawie wzięli udział, m.in. Hameed, jego adwokat oraz prokurator generalny. Proces trwał prawie trzy godziny.

Zobacz także

Skazany na śmierć podczas wideokonferencji

Oskarżony nie przyznał się do zabójstwa 76-letniej kobiety, do którego miało dojść w grudniu 2018 r. Mężczyzna może odwołać się od wyroku.

Obrońcy praw człowieka uznali sposób skazania Nigeryjczyka za "okrutny i nieludzki". Pytali również, dlaczego procesu nie można było przełożyć na późniejszy termin.

Czy możemy powiedzieć, że w tym przypadku sprawiedliwości stało się zadość? Czy społeczeństwo miało dostęp do tej sesji? Warto zbadać, czy proces, który doprowadził do tego wirtualnego posiedzenia, był rzetelny i zgodny z prawem

- pytał dyrektor Amnesty International w Nigerii Osai Ojigho, cytowany przez CNN.

Kara śmierci nie jest powszechnie stosowana w Nigerii, chociaż nadal się ją wykonuje. Ostatnie trzy egzekucje miały miejsce w 2016 r. W nigeryjskich celach śmierci przebywa prawie 3000 osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN/Face2faceAFRICA.com