Zamknij

Omikron zakazi pół Europy? Ekspert nie ma wątpliwości: "w 6 do 8 tygodni"

PAP
11.01.2022 14:00
Koronawirus
fot. Alexey Suhorukov/Sputnik Russia/East News (zdjęcie poglądowe)

Szacuje się, że ponad połowa ludności Europy będzie zakażona wariantem koronawirusa Omikron w sześć do ośmiu kolejnych tygodni - poinformował we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.

Omikron to w tym momencie najbardziej zaraźliwy i najszybciej rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa. Odkryto go w listopadzie w Afryce, od tego czasu pojawił się już na wszystkich kontynentach. Dotarł też oczywiście do Polski - w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził 193 przypadki zakażenia tym wariantem w naszym kraju.

Omikron zakazi pół Europy? WHO: w 6-8 tygodni

A jak przedstawiają się statystyki w Europie? Jak przekazał na konferencji prasowej w Genewie dr Hans Kluge, dyrektor europejskiej filii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na Starym Kontynencie w pierwszym tygodniu 2022 roku zarejestrowano ponad 7 mln nowych przypadków COVID-19. - W porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni stanowi to ponad dwukrotny wzrost nowej liczby infekcji - dodał.

Jak przewiduje instytut oceny zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE), w tym tempie ponad 50 proc. populacji regionu (Europy) będzie zakażone Omikronem w następne sześć do ośmiu tygodni" - oświadczył dyrektor Kluge.

Fala infekcji Omikronem już wystawia na próbę systemy ochrony zdrowia [...] w wielu państwach, gdzie wariant błyskawicznie się rozpowszechnił. Omikron może również doprowadzić do przeciążenia tych systemów w wielu innych krajach

dr Hans Kluge

Kluge zwrócił też uwagę, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni. Wezwał wszystkie europejskie państwa, by wprowadziły obowiązek noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych, a także, by nadały priorytet kampaniom szczepionkowym, w tym dawkom przypominającym. Dotyczy to zwłaszcza ludzi o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli osób starszych i pracowników służby zdrowia.

RadioZET.pl/PAP

C