Zamknij

Pierwsza ofiara śmiertelna w Iraku. Nowy bilans koronawirusa

04.03.2020 13:57
Koronawirus
fot. PAP/EPA

Pierwsza ofiara śmiertelna w Iraku, zgony i podejrzenie zakażenia u wiceprezydenta w Iranie oraz kolejne przypadki w krajach europejskich - przedstawiamy aktualny bilans koronawirusa za granicą. 

Podejrzewa się, że epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się pod koniec 2019 roku na targu w mieście Wuhan, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta. Koronawirus rozprzestrzenił się na ponad 60 krajów.

Zobacz także

W Polsce jak dotąd potwierdzono tylko jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Jeśli chodzi o epidemię koronawirusa na świecie, w środę po południu mowa już łącznie o 93 455 przypadkach zakażenia i 3 198 zgonach. Wyleczyć udało się 50 743 osób. To dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ze środy z godz. 11. Jak natomiast wygląda aktualna sytuacja poza w innych krajach?

Pierwsza śmiertelna ofiara w Iraku

W Iraku zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem - poinformowały w środę władze prowincji As-Sulajmanijja, nie podając szczegółów. W kraju odnotowano 31 przypadków Covit-19; pierwszym chorym był Irańczyk, student teologii w świętym dla szyitów mieście Nadżaf w środkowym Iraku, który wrócił już do kraju.

Zobacz także

Irak, który ma całkowicie zrujnowany system opieki zdrowotnej, przyjmuje u siebie wielu pielgrzymów i studentów z sąsiedniego Iranu. W Iranie odnotowano jak dotąd największą po Chinach kontynentalnych liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Kolejne zgony w Iranie. Władze zaniżają statystyki?

15 osób zmarło na koronawirusa w ciągu ostatniej doby w Iranie - podał w środę resort zdrowia tego kraju, według którego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tam do 92. Irańska telewizja poinformowała, że w związku z wirusem odwołano piątkowe modły w stolicach wszystkich 31 prowincji.

Zobacz także

Tymczasem strona IranWire przekazała, że nowym koronawirusem zainfekowany jest I wiceprezydent Iranu Iszak Dżahangiri, czego władze oficjalnie nie potwierdziły. Eksperci obawiają się, że irańskie władze zaniżają dane dotyczące koronawirusa.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Kianusz Dżahanpur poinformował na konferencji prasowej w Teheranie, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba osób zainfekowanych w Iranie wzrosła o 586 do 2922.

Dziesięć nowych zakażeń w Belgii

W Belgii zdiagnozowano dziesięć nowych zakażeń koronawirusem; łącznie w kraju tym stwierdzono ich 23 - poinformowała w środę federalna publiczna służba zdrowia SPF. Służby medyczne spodziewają się wzrostu liczby zakażeń w najbliższym czasie.

Zobacz także

3 marca w laboratorium w Leuven przeprowadziło 495 testów na koronawirusa, z czego 10 dało wynik pozytywny. Dziewięciu pacjentów wróciło z ostatnim czasie z północnych Włoch, gdzie znajdują się największe ogniska epidemii w Europie.

Kolejne przypadki na Białorusi

Na Białorusi potwierdzono zakażenie Covid-19 u sześciorga osób - poinformowała w środę rzeczniczka ministerstwa zdrowia Julia Baradun. „Dwa przypadki, które wczoraj wskazywaliśmy jako możliwe zakażenie, potwierdziły badania diagnostyczne” - przekazała rzeczniczka. Z ogólnej liczby zakażonych cztery przypadki dotyczą Mińska, dwa - Witebska.

Zobacz także

O czwartym przypadku zakażenia koronawirusem COVID-19 na Białorusi poinformowano we wtorek. Obecność wirusa potwierdzono u jednej z osób objętych kwarantanną. Wykryto go u pacjenta, który miał bliski kontakt z osobą, u której wcześniej stwierdzono zakażenie.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP