Zamknij

Prezydent Brazylii zakażony koronawirusem? Niedawno widział się z Trumpem

13.03.2020 16:11
Koronawirus. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zakażony. Widział się z Donaldem Trumpem
fot. PAP/EPA/Alan Santos/Brazilian Presidency

Pierwszy test na obecność koronawirusa u prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro dał pozytywny wynik - donoszą brazylijskie media. Kilka dni wcześniej Bolsonaro widział się z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii, który nie tak dawno nazwał pandemię koronawirusa „fantazją”, sam najprawdopodobniej jest zakażony. O pozytywnych wynikach testów donosi w piątek brazylijski dziennik "O Dia", powołując się na źródła w pałacu prezydenckim. "O Dia" pisze, że już podczas wystąpienia telewizyjnego w czwartek wieczorem Bolsonaro był blady i wyglądał na osłabionego.

Wcześniej, podczas wizyty na Florydzie, Bolsonaro lekceważył zagrożenie. – Koronawirus nie jest wcale taki, jak opisują go mainstreamowe media – mówił. Bolsonaro wrócił do Brazylii w tym tygodniu. Wcześniej, w sobotę, spotkał się natomiast z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Koronawirusa już wcześniej zdiagnozowano u Fabio Wajngartena, doradcy prezydenta Brazylii, który w ubiegłym tygodniu również przebywał na Florydzie w posiadłości prezydenta USA. W czwartek Biały Dom przekazał, że Trump jest w doskonałej formie. „Prezydent USA Donald Trump i jego zastępca Mike Pence nie potrzebują na ten moment testów na koronawirusa, bo prawie nie mieli kontaktu z Brazylijczykiem zakażonym Covid-19" - przekazała rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham.

Koronawirus w USA

Centrum Kontroli Chorób w Atlancie (CDC) ocenia, że w USA przebadano dotąd zaledwie 11 tys. próbek. Faktycznej liczby tych badań nikt jednak nie zna, bo część z nich wykonywana jest przez prywatne laboratoria, a nie ma na ten temat informacji. Podejrzewa się, że liczba wszystkich poddanych badaniom osób jest mniejsza i sięga zaledwie 10 tys. W Stanach Zjednoczonych wirusa SARS-CoV-2 wykryto do piątku u ponad 1,7 tys. osób (41 zmarło).

Koronawirus w Polsce - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/Reuters/O dia/PAP

C