Zamknij

Przełomowe informacje z zagranicy. Zero nowych zakażeń w Chinach

19.03.2020 09:56
Koronawirus. Przełomowe informacje z Chin. W Wuhan zero nowych zakażeń w ciągu doby
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

To stało się po raz pierwszy od wybuchu epidemii koronawirusa. W Chinach nie odnotowano ani jednego nowego lokalnego przypadku zakażenia. Zdaniem naukowców mówimy o przełomowym momencie w walce z koronawirusem. Kraj obawia się jednak drugiej fali zakażeń.

W Wuhan, pierwotnym ognisku pandemii koronawirusa, w ciągu ostatniej doby służby medyczne nie wykryły żadnej nowej infekcji. W całych Chinach wszystkie 34 potwierdzone przypadki dotyczą osób, które przyjechały z zagranicy.

W prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, nie potwierdzono nowych zakażeń od ponad dwóch tygodni. W całym Hubei nie ma obecnie też żadnej osoby, u której podejrzewa się zakażenie. Władze Wuhanu zaczęły bardzo ostrożnie rozluźniać surowe środki kwarantanny, wprowadzone tam pod niemal dwa miesiące temu.

Mieszkańcy osiedli, na których od 14 dni nie było nowych potwierdzonych ani podejrzewanych infekcji, mogą wychodzić na spacer w maseczkach ochronnych

- powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową jeden z mieszkańców Wuhanu.

Niepokojące jest natomiast to, że w Chinach rośnie liczba przypadków uznanych za importowane z zagranicy. Tak jest m.in. w Pekinie, gdzie odnotowano ich w środę 21 zakażeń. Większość dotyczyła osób, które przyjechały z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, gdzie pandemia wciąż przybiera na sile.

Chiny ostrzegają

Chińscy eksperci twierdzą, że epidemia w tym kraju została już prawie opanowana. Wicedyrektor Chińskiego Instytutu Biologii Molekularnej Gao Zhengliang przestrzega jednak, że jeśli pandemia wymknie się spod kontroli na świecie, „poświęcenia Chin zostaną umniejszone”.

Niektóre badania sugerują, że koronawirus może się szerzyć wolniej w cieplejszym i wilgotniejszym klimacie. Eksperci, w tym przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), twierdzą jednak, że nie powinniśmy na to liczyć, zwłaszcza, że patogen szerzył się też w klimacie tropikalnym, m.in. w Tajlandii i Singapurze.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Czy koronawirus 2019-nCoV jest wirusem sezonowym czy zostanie z nami na dłużej?

Część naukowców twierdziła wcześniej, że być może koronawirus nie zostanie całkowicie wyeliminowany i zostanie z nami, podobnie jak grypa. Gao ostrzega przed takim scenariuszem, zwracając uwagę na znacznie wyższą śmiertelność wśród chorych na COVID-19 niż w przypadku grypy sezonowej. - Należy wciąż stanowczo przeciwdziałać koronawirusowi. Absolutnie nie można mu pozwolić na koegzystencję z ludźmi, jak w przypadku wirusa grypy - powiedział ekspert.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP