Zamknij

Uczniowie zmarli na lekcjach wuefu. Rząd wycofuje maseczki ochronne

13.05.2020 17:04

Koniec obowiązku noszenia maseczek N95 podczas lekcji wychowania fizycznego - zadecydował chiński resort edukacji. Decyzja związana jest ze śmiercią trzech gimnazjalistów, którzy zmarli nagle w czasie biegów i innych zajęć fizycznych na lekcjach wuefu, gdy mieli na sobie wspomniane maseczki ochronne.

koronawirus
fot. Shutterstock

Maseczki filtrujące typu N95 nie będą dozwolone w czasie wysiłku fizycznego na lekcjach wuefu, ponieważ bardzo ograniczają przepływ powietrza. Nawet jeśli nie dojdzie do nagłego wypadku, mogą one zaszkodzić zdrowiu – oświadczył na konferencji prasowej przedstawiciel ministerstwa Wang Dengfeng.

Resort edukacji wraz z państwową komisją zdrowia opracowuje wytyczne, dotyczące środków zapobiegania zakażeniom na lekcjach wychowania fizycznego.

Koronawirus w Chinach. Uczniowie zmarli nagle na lekcjach wuefu

Szerokim echem odbiły się w Chinach doniesienia o trzech gimnazjalistach, którzy zmarli nagle w czasie biegów i innych zajęć fizycznych na lekcjach wuefu, gdy mieli na sobie maseczki ochronne. Do tragedii doszło między 14 a 30 kwietnia w prowincjach Zhejiang, Henan i Hunan – informował dziennik „Beijing Ribao”.

Zobacz także

W kraju pojawiły się opinie, że to wysiłek w maseczkach doprowadził do śmierci trzech uczniów. Eksperci apelowali o unikanie maseczek w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.

loader

Cytowany przez „Beijing Ribao” lekarz z pekińskiego szpitala dziecięcego Zhu Linsheng zaznaczył, że nie wykazano jak dotąd jednoznacznie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy maseczkami a śmiercią gimnazjalistów. Zwrócił uwagę, że do nagłych zgonów mogły się przyczynić również ewentualne schorzenia uczniów, długi okres bez aktywności fizycznej w czasie kwarantanny czy brak odpowiedniej rozgrzewki.

Koniec obowiązku noszenia maseczek podczas lekcji wychowania fizycznego

Lekarz podkreślił jednak, że podczas biegania lub innego intensywnego wysiłku fizycznego najlepiej zrezygnować z maseczek, ponieważ mogą one ograniczyć dopływ tlenu do organizmu, co w skrajnych wypadkach może nawet spowodować zagrożenie dla życia.

Posłuchaj podcastu

W wielu regionach Chin uczniowie gimnazjów i liceów zaczęli w kwietniu wracać do szkół po szczytowym okresie epidemii koronawirusa. W placówkach obowiązują jednak nadzwyczajne środki ostrożności, w tym pomiary temperatury, obowiązek noszenia maseczek i utrzymywania dystansu pomiędzy uczniami.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP