Zamknij

Pandemia koronawirusa coraz bardziej realna. WHO ostrzega

Magdalena Kulej
09.03.2020 19:32
Koronawirus. WHO: Pandemia coraz bardziej realna
fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Koronawirus rozprzestrzenił się w ponad 100 krajach i jest coraz bliżej wywołania pandemii - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wybuchy epidemii w poszczególnych krajach można jednak kontrolować - dodał.

Koronawirus w Polsce został potwierdzony w ubiegłą środę rano. Pięć dni później mowa już o 17 przypadkach zakażenia. Na całym świecie zaraziło się łącznie ponad 113 tysięcy osób w ponad 100 krajach. - Jest coraz bliżej pandemii - powiedział w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

Byłaby to pierwsza pandemia, którą można kontrolować. Najważniejsze jest to, że nie jesteśmy zdani na łaskę wirusa

- powiedział Tedros na konferencji prasowej w Genewie. - Ogromną przewagą, jaką mamy, jest to, że decyzje przez nas podejmowane - przez rządy, firmy, społeczności, rodziny i poszczególne osoby - mogą wpływać na trajektorię tej epidemii - podkreślił.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Pandemia: co to jest jest? Kiedy ogłasza się pandemię?

Szef WHO przypomniał, że zakażenia z zaledwie czterech krajów - Chin, Korei Południowej, Włoch i Iranu - stanowią 93 proc. z przypadków zakażeń na całym świecie. - Jest to nierówna epidemia na poziomie globalnym - ocenił.

Tedros podkreślił jednak, że z niemal 81 tys. zgłoszonych przypadków w Chinach ponad 70 proc. osób już wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitala. - Cieszymy się, że Włochy podejmują ostre środki, by powstrzymać epidemię i mamy nadzieję, że okażą się one skuteczne w nadchodzących dniach - dodał.

Posłuchaj podcastu

WHO dostarczyła zapasy sprzętu ochrony osobistej do 57 krajów i przygotowuje wysyłkę do kolejnych 28. Zaopatrzenie laboratoryjne wysłano do 120 krajów. Z danych WHO z poniedziałku wynika, że koronawirus zabił dotąd 3 994 osoby,  z czego zdecydowana większość to Chińczycy.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/WHO