Zamknij

Zatrważające statystyki od czasu wykrycia Omikronu. "Sytuacja więcej niż tragiczna"

09.02.2022 06:53

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła we wtorek, że od czasu odkrycia wariantu koronawirusa Omikron doszło na świecie do pół miliona zgonów z powodu Covid-19. WHO sytuację tę określiła jako "więcej niż tragiczną".

Koronawirus
fot. Ilya Pitalev/Sputnik Russia/East News

Omikron to wciąż najbardziej zaraźliwy i najszybciej rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa. Wykryty w listopadzie w Afryce, dziś jest już obecny na wszystkich kontynentach, a w wielu krajach obejmuje ponad 90 proc. wszystkich przypadków. W Polsce dane z zeszłego tygodnia mówią o ponad 75 proc. udziału tej mutacji w ogólnej liczbie zakażeń. 

Wielu ekspertów podkreśla, że Omikron, choć łatwiej się nim zarazić, jest łagodniejszy, jeśli chodzi o przebieg. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegli jednak przed bagatelizowaniem tej kwestii, zwracając uwagę na zatrważające statystyki zgonów z ostatnich trzech miesięcy. 

Omikron łagodniejszy? WHO: od kiedy go wykryto zmarło pół miliona osób

- Podczas gdy wszyscy mówili, że Omikron jest łagodniejszy, przeoczyliśmy fakt, że od momentu wykrycia tego wariantu zmarło pół miliona osób. [...] W dobie skutecznych szczepionek umieranie pół miliona ludzi to naprawdę coś więcej niż tragedia-  powiedział Abdi Mahamud, specjalista WHO ds. zapobiegania zakażeniom.

Według niego na całym świecie zarejestrowano 130 milionów zakażeń i 500 000 zgonów, odkąd pod koniec listopada WHO uznała wariant Omikron za "niepokojący". - Poprzednie fale wydają się prawie płaskie - skomentowała natomiast inna ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove. Liczbę zakażeń Omikronem określiła jako "oszałamiającą", "

Wciąż jesteśmy w środku tej pandemii. Mam nadzieję, że zbliżamy się do jej końca, ale wiele krajów nie przekroczyło jeszcze swojego szczytu zakażeń Omikronem i ten wirus nadal jest niebezpieczny

Maria Van Kerkhove, WHO

Według agencji AFP koronawirus zabił prawie 5,75 miliona ludzi od początku pandemii. Na całym świecie podano ponad 10 miliardów dawek szczepionek przeciwko Covid-19. 

loader

RadioZET.pl/PAP