Zamknij

W pełni zaszczepiono prawie 40 proc. populacji UE. "Konieczne przyspieszenie'

PAP
30.06.2021 23:54
Szczepienia przeciw Covid-19
fot. Tang Ying/Xinhua News/East News

Państwom członkowskim Unii Europejskiej zostało przekazanych 430 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19. W pełni zaszczepiono prawie 40 proc. całej populacji UE - poinformował w środę wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

Podczas debaty z członami Komitetu Regionów wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz podkreślał, że szczepionki są „jedynym kluczem do świata bez koronawirusa”.

Wiceszef KE: w pełni zaszczepiono prawie 40 proc. populacji UE

- Dlatego konieczne jest przyspieszenie tempa szczepień, szczególnie w krajach i regionach, gdzie to tempo jest bardzo niskie. Obecnie 430 mln dawek zostało przekazanych państwom członkowskim […], a prawie 40 proc. całej populacji UE zostało zaszczepionych pełną dawką – zaznaczył Szefczovicz.

 - Do końca lata powinniśmy uzyskać bardzo dobre wyniki, ale wiemy, że są różnice pomiędzy regionami i państwami członkowskimi, dlatego działania promocyjne […] to sprawa zasadnicza – dodał Szefczovicz. 

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Dzięki tej instytucji regiony i miasta mogą formalnie wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez UE.

Szczepienia przeciw Covid-19. Prawie 30 mln szczepień w Polsce, niemal 3 mld na świecie

Przypomnijmy, że w Polsce szczepienia przeciw Covid-19 trwają od końca grudnia ubiegłego roku. Dotychczas wykonano w naszym kraju 28,9 mln szczepień. W pełni zaszczepionych (dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson) est 13 mln osób – podano w środę na rządowych stronach.

Warto również przywołać statystyki z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, które mówią, że od momentu udostępnienia pierwszych szczepionek przeciw Covid-19, na całym świecie wykonano ponad 2,99 mld szczepień.

RadioZET.pl/PAP