Zamknij

Bunty we włoskich więzieniach. Chodzi o przepisy związane z koronawirusem

09.03.2020 17:19
Bunty we włoskich więzieniach
fot. PAP/EPA

W 27 więzieniach we Włoszech trwają bunty z powodu ograniczeń, wprowadzonych w ramach prewencji w związku z epidemią koronawirusa - podały w poniedziałek media. Głównym powodem protestów jest zawieszenie odwiedzin w więzieniach.

Rebelie wybuchły m.in. w mediolańskim San Vittore, w Salerno, Neapolu, Palermo Frosinone, Vercelli, Alessandrii i Pawii, czyli praktycznie w całym kraju. Wszędzie ich rejon otoczyły dodatkowe patrole policji. Zbuntowani więźniowie demolują budynki, wzniecają pożary, wchodzą na dachy, atakują straż więzienną, podjęto też próby ucieczek. Uciekinierzy zostali zatrzymani.

Włochy. Bunty w więzieniach przeciw przepisom związanym z koronawirusem

Z zakładu karnego w Foggii w Apulii uciekło ok. 50 więźniów, 30 z nich zostało od razu zatrzymanych przez policję, która otoczyła cały rejon. Z kolei w rzymskiej Rebibbi osadzeni wzniecili pożar, podpalając materace. W wielu zakładach karnych osadzeni weszli na dachy z transparentami z hasłem "Ułaskawienie".

Do najdramatyczniejszej sytuacji doszło w zakładzie w Modenie, w regionie Emilia-Romania, gdzie więźniowie wdarli się do ambulatorium, z którego ukradli silne środki o dużym potencjale uzależniającym. Ich przedawkowanie wskazano jako przyczynę śmierci osadzonych - podały włoskie media w poniedziałek. Wszczęto tam śledztwo.

Zobacz także

Przed neapolitańskim więzieniem Poggioreale zgromadzili się także krewni skazanych, którzy również protestowali przeciwko zawieszeniu odwiedzin. Przedstawiciele stowarzyszenia strażników więziennych wyrazili obawy, że protesty mogą się rozszerzać.

Koronawirus we Włoszech. Gwałtowny wzrost liczby zgonów

Z 233 do 366 wzrosła w ciągu doby liczba osób, które zmarły we Włoszech z powodu koronawirusa - poinformowano w niedzielę na konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie. W całym kraju jest obecnie ponad 6300 zarażonych, o 1300 więcej niż w sobotę.

Zobacz także

60 procent zmarłych to osoby ponad 80-letnie, obciążone dodatkowymi schorzeniami. Najwięcej, czyli 113 spośród 133 zgonów od soboty zanotowano w Lombardii. Zwraca się uwagę na raptowny wzrost liczby zmarłych w ciągu jednego dnia. O 57 procent - jak zaznaczono.

Zobacz także

Dotychczas wyleczone zostały 622 osoby - ogłosił rządowy komisarz, szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli. W ciągu doby ich liczba zwiększyła się o 33. Borrelli zastrzegł, że trudno przewidzieć, kiedy nastąpi szczyt zachorowań.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, ważne informacje. RAPORT

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP/Twitter