Zamknij

Wypowiedź Korwin-Mikkego o zarobkach kobiet: Unijny sąd unieważnił sankcje wobec polityka

Redakcja
31.05.2018 11:01
Korwin-Mikke w PE
fot. Wiktor Dabkowski/East News

Sąd UE w Luksemburgu unieważnił w czwartek decyzję Prezydium Parlamentu Europejskiego nakładającą sankcje na byłego europosła Janusza Korwin-Mikkego z powodu jego wypowiedzi na sali obrad.

Korwin-Mikke był karany za słowa, jakie wygłaszał podczas debat dotyczących migracji oraz nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn. Prezydium europarlamentu w 2016 i 2017 r. podtrzymało kary nałożone na polskiego eurodeputowanego przez ówczesnego przewodniczącego tej instytucji Martina Schulza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zobacz także

Sankcje nałożone na Korwin-Mikkego obejmowały utratę prawa do otrzymywania dziennej diety na utrzymanie przez okres 10 i 30 dni oraz czasowe zawieszenie uczestnictwa we wszystkich pracach PE na 5 i 10 dni. W czerwcu 2017 r. Korwin-Mikke wniósł skargę na te dwie decyzje.

Zagłosuj

Co sądzisz o wypowiedziach Korwina?

Liczba głosów:

1 marca, podczas debaty PE na temat różnic w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami, Korwin-Mikke powiedział, że kobiety zarabiają mniej, "bo są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne".

W czwartkowych wyrokach sąd UE stwierdził, że wolności słowa parlamentarzystów należy przyznać zwiększoną ochronę ze względu na fundamentalne znaczenie, jakie w społeczeństwie demokratycznym odgrywa parlament. Sędziowie uznali, że ani z decyzji Prezydium PE, ani z pism procesowych stron nie wynika, że wypowiedzi Korwin-Mikkego w jakikolwiek sposób zakłóciły obrady, a tylko to mogłoby być podstawą do wymierzenia kary.

Zobacz też:

RadioZET.pl/pap/maal