Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dane klientów British Airways skradzione. Nawet 380 tys. poszkodowanych

07.09.2018 08:02
xxx wiadomosci

Linie lotnicze British Airways (BA) poinformowały, że na przełomie sierpnia i września w wyniku błędu systemu informatycznego wykradziono dane dotyczące około 380 tys. kart płatniczych. Zapewniono, że obecnie system rezerwacji jest bezpieczny.

British Airways fot. Pixabay

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Między godz. 22.58 (godz. 23.58 w Polsce) 21 sierpnia a godz. 21.54 (godz. 22.54 w Polsce) 5 września dane osobowe i finansowe klientów dokonujących rezerwacji na naszej stronie internetowej oraz nasza aplikacja mobilna zostały naruszone” – brzmi czwartkowy komunikat brytyjskiego przewoźnika.

„Radzimy naszym klientom, którzy podejrzewają, że incydent ten mógł ich dotyczyć, by skontaktowali się ze swoim bankiem lub instytucją, która wydała ich kartę oraz by zastosowali się do ich zaleceń” – dodano. Linie poinformowały ponadto, że sprawę zgłosiły władzom i śledztwo w tej sprawie zostało już wszczęte.

Kradzież danych klientów British Airways

Firma zapewniła jednocześnie, że skontaktuje się ze wszystkimi klientami, których dane zostały wykradzione. Podkreślono, że kradzież nie objęła danych z paszportów.

„Jest nam bardzo przykro z powodu tych zakłóceń spowodowanych działalnością przestępczą” – powiedział dyrektor generalny BA Alex Cruz. Zapewnił, że kwestię bezpieczeństwa danych firma traktuje bardzo poważnie.

Agencje przypominają, że w maju 2017 roku w wyniku globalnej awarii systemów informatycznych BA musiały odwołać około 700 lotów, zakłócając podróż ok. 750 tys. pasażerów. Wówczas przewoźnik zapewniał, że podejmie kroki, by do takiego incydentu już nigdy nie doszło. 

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń