Zamknij

Kraje bałtyckie stawiają ogrodzenie na granicy z Rosją. Ruszyła budowa

Redakcja
05.06.2017 23:20
Kraje bałtyckie stawiają ogrodzenie na granicy z Rosją. Ruszyła budowa
fot. pexels.com

Rozpoczęła się budowa ogrodzenia na granicy Litwy z obwodem kaliningradzkim. Ma to wzmocnić zewnętrzną granicę Unii Europejskiej i ograniczyć przemyt. Ogrodzenie będzie miało dwa metry wysokości i 130 kilometrów długości.

W poniedziałek 5 czerwca zainaugurowano budowę ogrodzenia na granicy litewsko-rosyjskiej. Wysoki na dwa metry płot oddzieli Litwę od obwodu kaliningradzkiego. Obecnie przebieg granicy wyznaczają, oprócz rzeki Niemen, stanowiącej granicę naturalną, jedynie specjalne znaki i pas ziemi o szerokości 13 metrów.

Obawa przed Rosją

Minister spraw wewnętrznych Eimutis Misiunas tłumaczył, że ogrodzenie nie jest stawiane jedynie aby ograniczyć przemyt. Chodzi również o sytuację geopolityczną. Minister wspomniał sytuację z 2014 roku, gdy Rosjanie porwali estońskiego oficera służb specjalnych, który przebywał w strefie przygranicznej. – Ogrodzenie to znak, że sąsiednie państwo jest oceniane jako możliwy agresor – mówił Misiunas.

Będą kolejne

W poniedziałek rozpoczęło się budowanie dopiero pierwszego odcinka ogrodzenia, które będzie długie na 44,6 km. Docelowo całość ma mieć 130 km. Co ciekawe, jak donoszą litewskie media, pomysł spodobał się również na Łotwie, gdzie powstanie ogrodzenie długie na 90 km, oraz w Estonii, gdzie planowane jest wybudowanie płotu wysokiego na 2,5 metra i długiego na 108 km.

Zobacz także

Szacowany koszt całej inwestycji na Litwie to 3,6 mln euro.

 

RadioZET.pl/PAP/strz