Zamknij

Kreml reaguje na pomysł Elona Muska. "Tajny agent został odkryty"

Beata Czuma-Hyk
04.10.2022 11:27

Amerykański miliarder Elon Musk wywołał wiele kontrowersji swoim wpisem w mediach społecznościowych. Zaproponował Ukrainie, aby oddała Krym Rosji i zgodziła się na referenda na terenach okupowanych przez rosyjską armię. Teraz jego propozycję skomentował Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji. Pochwalił amerykańskiego przedsiębiorcę i zaproponował nadanie mu specjalnego odznaczenia.

Kreml reaguje na pomysł Elona Muska. "Tajny agent został odkryty"
fot. Xinhua News/East News

"Kudos dla Elona Muska! Tajny agent został odkryty. Zasługuje na odznaczenie, szybko. Przewiduję, że w następnym wpisie na Twitterze przyzna, że Ukraina to sztuczne państwo" - napisał Dmitrij Miedwiediew w mediach społecznościowych.

Z kolei w innym serwisie społecznościowym, Telegramie, były prezydent Rosji dodał, że Elon Musk powinien dostać od Rosji "nadzwyczajny stopień oficerski" za to, że "próbuje rozwiązać konflikt między Rosją a Ukrainą".

Posłuchaj podcastu

Zełenski starł się z Muskiem na Twitterze

Poszło o wpis miliardera ze Stanów Zjednoczonych, który wywołał wiele kontrowersji. Elon Musk zaproponował nowe referendum, pod nadzorem ONZ, w sprawie ukraińskich terytoriów, pozostawienie Rosji Krymu i "status neutralny" dla Ukrainy. Musk zaproponował też osobom śledzącym go na Twitterze, by zagłosowały w sprawie jego planu pokojowego dla Ukrainy.

Nie spodobało się to prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, który zareagował na to propozycją, by użytkownicy Twittera odpowiedzieli na pytanie: "Którego Elona Muska wolą, tego który popiera Ukrainę, czy tego który popiera Rosję?"

Starcie Zełenskiego z Muskiem. Padły wulgarne słowa

Głos w dyskusji zabrał też doradca Zełenskiego, Mychajło Podolak, który napisał w swoim tweecie, że ma "lepszy plan pokojowy", zgodnie z którym należy "wyzwolić terytoria ukraińskie włącznie z anektowanym Krymem", doprowadzić do demilitaryzacji Rosji i pozbawienia jej broni nuklearnej oraz postawić przed sądem zbrodniarzy wojennych.

Natomiast kończący swoją misję dyplomatyczną ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk napisał na Twiterze: "Moja dyplomatyczna odpowiedź (dla Muska), to spier...".

Elon Musk zareagował ostrzeżeniem, że Rosja może przeprowadzić mobilizację na większą skalę i rozpocząć "wojnę totalną". "Zwycięstwo Ukrainy w wojnie totalnej jest mało prawdopodobne. Jeśli zależy wam na narodzie ukraińskim, zabiegajcie o pokój" - dodał miliarder.

RadioZET.pl/PAP