Zamknij

Kreml ukrył część dekretu Putina o mobilizacji. "Stanęło na milionie"

Bartłomiej Chudy
22.09.2022 14:54
Nawet milion osób może zmobilizować Rosja. Utajnili część dekretu Putina
fot. PAP/EPA/GRIGORY SISOYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Utajniony punkt 7 dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina pozwala ministerstwu obrony na mobilizację miliona osób - pisze w czwartek niezależny portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na źródło w administracji Kremla. Oficjalnie władze mówią o maksymalnej mobilizacji 300 tys. osób.

Rosja ogłosiła częściową mobilizację – w teorii ma ona objąć tylko rezerwistów z armii, osoby po przeszkoleniu wojskowym. Niejasność i – jak się okazuje – tajność części dekretu Władimira Putina wskazuje jednak, że pobór może objąć znacznie więcej obywateli.

Niezależne od reżimu Kremla media niezależne już w dniu ogłoszenia częściowej mobilizacji zwróciły uwagę, że opublikowany skan dekretu Putina zawiera nieujawniony fragment.

Kreml ukrył część dekretu Putina o mobilizacji. "Stanęło na milionie"

„W opublikowanej na stronie internetowej Kremla treści dekretu punkt 7. został pominięty, a w wersji przedstawionej na państwowym portalu prawnym (odpowiednik Dziennika Ustaw) jest ukryty i oznaczony jako «do użytku służbowego»” – podkreślił portal Meduza.io.

Rozmówca "Nowej Gaziety. Jewropa" przekazał, że początkowo omawiano pomysł oznaczenia jako "do użytku służbowego" całej treści dokumentu. Opowiadali się za tym przedstawiciele resortu obrony. Jednak utajniono jedynie punkt 7 dotyczący liczby osób, które powinny zostać zmobilizowane. "Liczbę kilka razy zmieniano i w końcu stanęło na milionie" - twierdzi źródło "Nowej Gaziety. Jewropa".

Zapytany o treść tego punktu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że "nie może jej ujawnić", jednak uściślił, że dotyczy on liczby osób, które mają być zmobilizowane. Przytoczył także słowa ministra obrony Siergieja Szojgu, który powiedział, że ma to być 300 tys. osób.

28 marca 2022 roku w związku z inwazją Rosji na Ukrainę "Nowaja Gazieta" ogłosiła zawieszenie działalności do czasu zakończenia "specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie" (taką narrację w Rosji wymusza Kreml) po otrzymaniu ostrzeżenia od państwowego organu kontrolnego Roskomnadzoru. W kwietniu 2022 roku zainaugurowano działalność gazety "Nowej Gaziety. Jewropa", założonej przez dziennikarzy "Nowej Gaziety", którzy opuścili Rosję. Za głoszenie publicznych informacji o wojnie grozi w Rosji do 15 lat więzienia.

RadioZET.pl/PAP

C