Zamknij

Kreml odpowiada Morawieckiemu

Redakcja
19.11.2018 11:42
Kreml odpowiada Morawieckiemu
fot. PAP

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując w poniedziałek słowa premiera Polski Mateusza Morawieckiego o gazociągu Nord Stream 2, oświadczył, iż wypowiedź ta jest „niefortunna”. Jak dodał, „tego rodzaju insynuacje należą do kategorii prób upolityczniania projektu”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik prezydenta Władimira Putina powtórzył wyrażaną wielokrotnie przez oficjalnych przedstawicieli Rosji opinię, że Nord Stream 2 jest „opłacalny komercyjnie” i „uzasadniony ekonomicznie”, a gaz skroplony, np. amerykański, byłby droższy.

Pieskow, pytany przez dziennikarzy o słowa Morawieckiego, oświadczył: „tego rodzaju insynuacje należą do kategorii prób upolityczniania projektu”. Jak dodał, „jest wiele ataków, słyszymy jawne groźby pod adresem tego projektu ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki”. USA przedstawiciel Kremla oskarżył m.in. o „próbę narzucenia” krajom europejskim kupna gazu amerykańskiego.

Zobacz także

Morawiecki powiedział w sobotę na konferencji w Hamburgu, że kwestia gazociągu Nord Stream 2 jest ważna w kontekście europejskiego bezpieczeństwa.

– Znam stanowisko niemieckiego rządu, że to jest projekt biznesowy, ale na wschód od Odry nikt w to nie wierzy – powiedział. Podkreślił, że z punktu widzenia m.in. Polski Nord Stream 2 to bardzo niebezpieczny projekt.

Polski premier pytał też retorycznie, „co powstrzyma Władimira Putina od wmaszerowania do Kijowa”, jeśli po zbudowaniu Nord Stream 2 okaże się, że ukraiński system przesyłu gazu jest niepotrzebny?

– Teraz jest zależny od transferu gazu przez Ukrainę [...]. Kiedy powstanie Nord Stream 2, nie będzie już od tego zależny – mówił Morawiecki.

Wypowiedź szefa polskiego rządu media odnotowały w poniedziałek niektóre rosyjskie media, m.in. niezależne radio Echo Moskwy i telewizja Dożd.

RadioZET.pl/PAP/JŚ