Zamknij

Trump i Putin znów się spotkają? Biały Dom dementuje

Redakcja
07.11.2018 17:59
Kreml zapowiedział krótkie spotkanie Putina i Trumpa. Biały Dom zdementował
fot. AFP

Prezydenci USA oraz Rosji - Donald Trump i Władimir Putin - mieli dobyć nieformalne spotkanie 11 listopada w Paryżu przy okazji uroczystości upamiętniających 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej. Sam gospodarz Białego Domu zaprzeczył tym informacjom. Kilka godzin wcześniej rozmowy zapowiadał Kreml.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Myślę, że prezydent Putin będzie tam, ale nie mamy przewidzianego spotkania w Paryżu - powiedział Trump na konferencji prasowej w Białym Domu, na której komentował wyniki wtorkowych wyborów w USA. - Zamierzam szybko wrócić stamtąd do USA - dodał amerykański prezydent.

Wcześniej doradca Putina Jurij Uszakow potwierdzał doniesienia rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który dwa dni temu informował, że Putin i Trump spotkają się na krótko w Paryżu.

Zobacz także

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił, że nie będą to pełnoformatowe negocjacje, ale zapewnił, że nie jest to związane z problemami w relacjach między obu krajami, lecz jest wynikiem prośby prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Według rosyjskich mediów Macron nie chciał, aby 11 listopada, podczas uroczystości upamiętniających 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej, doszło do pełnoformatowego spotkania Trumpa i Putina, które mogłoby przyćmić przygotowane przez Pałac Elizejski wydarzenia i spotkania.

Zobacz także

- Ustalono, że obaj przywódcy spotkają się krótko w Paryżu na nieformalnym spotkaniu. Po nim zostanie potwierdzone, że bardziej szczegółowe rozmowy odbędą się w Buenos Aires podczas szczytu państw G20, który odbędzie się 30 listopada i 1 grudnia - mówił Uszakow.

Trump ze swojej strony w poniedziałek jednak twierdził, że prawdopodobnie nie spotka się z Putinem w stolicy Francji. Podkreślił, że niedzielne uroczystości raczej nie są dobrą okazją do takich spotkań.

Putin i Trump po raz ostatni spotkali się 16 lipca br. w Helsinkach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BM/PTD