Zamknij

Krwawy zamach w centrum miasta. Nie żyje 11 osób

Redakcja
23.01.2018 23:00
Krwawy zamach w centrum miasta. Nie żyje 11 osób
fot. twitter

Wybuch dwóch samochodów pułapek w Bengazi na wschodzie Libii. Co najmniej 11 osób zginęło - podał Reuters, powołując się na lokalne władze i świadka zdarzenia.

Zagłosuj

Uważasz, że Libijczycy żałują obalenia M.Kaddafiego?

Liczba głosów:

Do ataku doszło gdy wierni wychodzili z meczetu po wspólnej modlitwie. W dzielnicy Al Salmani służby zorganizowały akcję ratunkową. Na razie nie wiadomo, kto przeprowadził zamach. Wśród ofiar są zarówno wojskowi związani z rządem z gen. Chalify Haftara, jak i cywile - poinformowały lokalne władze.

Dwa samochody pułapki

Libia jest "państwem upadłym", gdzie o władzę spierają się de facto dwa rządy, a każdy z nich ma wsparcie swych własnych milicji. Jeden z nich uznany został przez ONZ i wspólnotę międzynarodową, drugi, który ma siedzibę w Tobruku na wschodzie, związany jest z parlamentem i kontrolowany przez Haftara.

Libia w ruinie

W grudniu zeszłego roku siły lojalne wobec Haftara przejęły po ponad trzech latach walk całkowitą kontrolę nad Bengazi, pokonując islamistów - przypomina Reuters. Jak zaznacza agencja, w ostatnich miesiącach tym miastem nad Morzem Śródziemnym regularnie wstrząsały ataki bombowe; często dochodziło do nich przed meczetami.

Na południe od Bengazi znajduje się jedyna w Libii enklawa, nad którą kontrolę sprawuje Państwo Islamskie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz