Zamknij

Kryzysem na granicy Polski i Białorusi zajmie się Rada Bezpieczeństwa ONZ

10.11.2021 23:56
Kryzys na granicy Polski i Białorusi na forum ONZ
fot. LEONID SHCHEGLOV/AFP/East News

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysową sytuacją na wschodniej granicy UE z Białorusią - poinformował w środę polski ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski. Nie ukrywał zadowolenia, że zabiegi dyplomatyczne polskiej strony przyniosły oczekiwany skutek.

Napięcie na granicy z Białorusią pozostaje nierozładowane. Służby białoruskie dzień i noc pilnują grup migrantów z państw Bliskiego Wschodu, których chcą przepchnąć do Polski i państw Unii Europejskiej.

Stanowcza reakcja Polski spotkała się z uznaniem państw UE, USA czy sojuszu wojskowego NATO. Problemem  granicy wschodniej Polski i UE zajmie się też w czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej na Radzie Bezpieczeństwa ONZ

"Podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysową sytuacją na wschodniej granicy UE z Białorusią. Cieszę się, że nasze zabiegi dyplomatyczne przyniosły oczekiwany skutek" - napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski, przedstawiciel Polski przy ONZ.

Informację o tym, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej będzie przedmiotem rozmów podczas pilnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w czwartek, podała wcześniej w środę Agencja AFP. Według agencji temat ten ma zostać poruszony podczas popołudniowej sesji na wniosek państw UE.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mają wątpliwości, że kryzys migracyjny to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje ludzi ze Wschodu w odpowiedzi na nałożone sankcje.

Straż Graniczna podała w środę, że minionej doby w trzech miejscach w województwie podlaskim prowadzone były akcje w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy z Białorusi przez duże grupy cudzoziemców, liczące od 200 do kilkudziesięciu osób. Chodzi o zdarzenia z okolic Krynek, Białowieży i Dubicz Cerkiewnych. Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz podała, że wszystkie próby zostały udaremnione, "wszystkie te osoby zostały z powrotem przekierowane, doprowadzone na Białoruś".

RadioZET.pl/PAP - Wiktoria Nicałek/Twitter

C