Zamknij

Kryzys na granicy francusko-brytyjskiej. Francja chce zmian w kontroli granicznej

Redakcja
12.07.2017 19:49
Kryzys na granicy francusko-brytyjskiej. Francja chce zmian w kontroli granicznej
fot. Archiwum Radia ZET

Francja chce renegocjacji porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie kontroli granicznej. Obecnie odbywa się ona na terytorium Francji, jednak narastająca presja ze strony migrantów sprawia, że Francuzi chcą wprowadzić zmiany. Poinformował o tym szef francuskiego MSW Gerard Collomb.

Londyn i Paryż podpisały w 2003 r. tzw. umowę z Le Touqet, na mocy której brytyjscy urzędnicy na terytorium Francji mogą sprawdzać paszporty osób udających się na Wyspy. Przez ponad 10 lat nie było z tym problemu, jednak wraz z narastającym problemem z migrantami w Calais francuskie władze postanowiły zwrócić się do Brytyjczyków ws. renegocjacji porozumienia.

Zobacz także

Presja ze strony migrantów

Francuski minister spraw zagranicznych zabrał w tej sprawie głos. – Z powodu presji ze strony migrantów Francja chce rozpocząć z Wielką Brytanią renegocjacje porozumienia, na mocy którego brytyjska kontrola graniczna odbywa się na terytorium francuskim – powiedział w środę Gerard Collomb.

Obowiązująca umowa przesunęła kontrolę z Wielkiej Brytanii do Francji. To przestało pasować stronie francuskiej. – Zdecydowanie chcemy nad tym pracować, ale do negocjacji trzeba dwóch stron. Wielokrotnie mówiliśmy, że chcemy sprawę przedyskutować – mówił Collomb.

Problem narasta

Problem zaczął narastać, gdy tysiące migrantów chcących udać się na Wyspy, zaczęło zakładać obozowiska w pobliżu Calais. Powstał tam obóz nazwany przez media „dżunglą”. W zeszłym roku został zlikwidowany, jednak mieszkańcy Calais i okolic, a także kierowcy często narzekają na różnego rodzaju niedogodności.

Brytyjczycy umywają ręce

Porozumienia z Le Touquet nie chce natomiast zmieniać strona brytyjska. – Zdaniem brytyjskiego rządu porozumienie z Le Touquet działa i nie ma planów, by je zmieniać – mówiła ub. roku rzeczniczka premier Theresy May.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz