Zamknij

Tusk potępia użycie siły przez Rosjan. „Europa zjednoczona we wsparciu dla Ukrainy”. NATO zwołuje specjalne spotkanie

Redakcja
26.11.2018 13:31
Tusk
fot. John Thys/AFP/East News

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk potępił użycie siły w Cieśninie Kerczeńskiej i wezwał Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów. „Europa pozostanie zjednoczona we wsparciu dla Ukrainy” – napisał. Do Rosjan zaapelowali także przedstawiciele Komisji Europejskiej, a sekretarz generalny NATO zwołał specjalne spotkanie oraz odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. 

W niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Władze Ukrainy nie mają oficjalnych informacji o tym, co dzieje się z 23 członkami załóg tych jednostek. Podczas zdarzenia rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy. 

Tusk potępia i zapewnia o wsparciu

„Potępiam użycie siły przez Rosjan na Morzu Azowskim. Władze rosyjskie muszą wydać ukraińskich marynarzy, okręty i powstrzymać się od dalszych prowokacji” – napisał na Twitterze Tusk.

Komisja Europejska apeluje

Rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz powiedziała, że w rejonie Morza Azowskiego obserwujmy obecnie „niebezpieczną eskalację”. Jak wymieniła, doszło tam do przejęcia ukraińskich okrętów przez Rosję, oddania strzałów w ich kierunku, a ponadto ranni zostali ukraińscy marynarze.

Zobacz także

– Te wydarzenia są nie do zaakceptowania i oczekujemy, że Rosja natychmiast przekaże zatrzymane okręty i ich załogi oraz zapewni pomoc medyczną marynarzom – podkreśliła rzeczniczka KE.

Zaznaczyła, że prawo międzynarodowe zobowiązuje Rosję do natychmiastowego otwarcia Cieśniny Kerczeńskiej. Przypomniała, że UE nie uznała i nie uzna aneksji Krymu przez Rosję, i potępia jej agresję na Ukrainę. Dodała też, że szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini jest w kontakcie ze stronami.

Stoltenberg zwołuje komisję NATO-Ukraina

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na poniedziałek po południu, na prośbę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, komisję NATO-Ukraina, która zajmie się sytuacją na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej. Stoltenberg rozmawiał telefonicznie z Poroszenką wcześniej tego dnia. Powodem był niedzielny atak Rosji na okręty Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.

„Sekretarz generalny wyraził pełne poparcie NATO dla integralności i suwerenności terytorialnej Ukrainy, w tym jej praw nawigacyjnych na wodach terytorialnych na mocy prawa międzynarodowego” – oświadczyło NATO w komunikacie.

WIĘCEJ W TEMACIE:

Atak Rosji na ukraińskie okręty. Kijów wprowadzi stan wojenny?

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą

Poroszenko żąda od Rosji uwolnienia marynarzy i zwrotu okrętów

MSZ: z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji

RadioZET.pl/PAP/MP