Zamknij

Kolejna fala uchodźców u wybrzeży Europy. Włosi grożą zamknięciem portów

Redakcja
29.06.2017 16:48
Kolejna fala uchodźców u wybrzeży Europy. Włosi grożą zamknięciem portów
fot. SIPA/East News

W ostatnich kilku dniach do Włoch przypłynęło kilkanaście tysięcy imigrantów. Ta rekordowa liczba przybyszów spowodowała, że Włosi zagrozili zamknięciem portów przed płynącymi do Europy uchodźcami i imigrantami. Od wielu miesięcy proszą o pomoc i solidarność kraje członkowskie UE. Do tej pory bezskutecznie.

Obserwatorzy kryzysu uchodźczego ostrzegają. W tym roku do Europy przypłynie jeszcze więcej osób niż rok wcześniej. A już teraz mamy poważne problemy z podjęciem decyzji, jaka przyszłość rysuje się przed przybyszami z innych kontynentów. 

Zobacz także

Według szacunków w ciągu ostatnich dni czerwca do brzegów południowej Europy próbowało przypłynąć około 10 tysięcy imigrantów. W tym roku do Włoch przypłynęły już 73 tysiące imigrantów. To kilkanaście procent więcej niż przed rokiem. 

Włochy nie radzą sobie z intensywnym napływem ludności. Oczekują pomocy od Unii w kwestii relokacji uchodźców. Do tej pory Bruksela nie jest w stanie doprowadzić do konsensu wśród krajów europejskich. Zdecydowany sprzeciw wobec przyjmowaniu przybyszów wyraziła m.in. Polska. 

Zobacz także

Włosi tracą cierpliwość. Zagrozili, że zamkną swoje porty i nie przyjmą już ani jeden osoby. Poinformował o tym stały przedstawiciel Włoch przy UE Maurizio Massari. Włosi mówią, że przekroczyli "punkt krytyczny", jeśli chodzi o przyjmowanie przybyszów. Oskarżają tez kraje członkowskie UE, że "patrzą w inna stronę", podczas dy oni musza się zmagać z kryzysem uchodźczym. 

- Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby okazało się to legalne. Prawo wymaga ratowania ludzi w potrzebie na morzu, a ta blokada zostawiłaby migrantów dryfujących na Morzu Śródziemnym. Prawdopodobnie ma to zmusić Europę do podjęcia innego rodzaju akcji. Udowadnia też, że wcześniejsze działania zawiodły - komentuje zapowiedzi Włoch, ekspert UE ds. Libii Mattia Toaldo.

Zobacz także

Droga przez Morze Śródziemne jest bardzo niebezpieczną eskapadą. Wielu ludzi ginie z uwagi na prowizoryczne pontony i przeładowane łodzie. Do wybrzeży Italii docierają wyczerpani, często chorzy. Opieka nad nimi (a także wszystkie kwestie formalne związane z rejestracją) spadają na Włochy.

RadioZET.pl/KM