Zamknij

Ksiądz zgwałcił kilkadziesiąt kobiet. Miał 83 lata, gdy zrobił to po raz ostatni

02.08.2019 18:01
Ksiądz zgwałcił kilkadziesiąt kobiet. Miał 83 lata, gdy zrobił to po raz ostatni
fot. ---

Słynny jezuita z Chile, Renato Poblete, zgwałcił kilkadziesiąt kobiet. Sprawa wyszła na jaw dopiero po dziewięciu latach od jego śmierci. Po wstrząsającej historii jednej z jego ofiar, głos zabrały kolejne skrzywdzone przez duchownego kobiety.

Renato Poblete jeszcze za życia był wielokrotnie odznaczany za swoją działalność dobroczynną. Z kolei po śmierci przez wielu, w tym przez prezydenta kraju Sebastiana Piñerę, porównywany był do świętego.

Nieskazitelny obraz Poblete został zniszczony pod koniec kwietnia. Po latach jedna z jego ofiar postanowiła opowiedzieć, co ją spotkało. 53-letnia dziś Marcela Aranda, wykładowczyni teologii na Uniwersytecie Katolickim w Chile, wyznała, że jezuita wykorzystywał ją seksualnie, gdy ta była młodą kobietą.

Molestował mnie w brutalny sposób. Zabierał mnie do innych mężczyzn, swoich przyjaciół, a on patrzył, gdy ci po kolei bili mnie i gwałcili

Mówiła Aranda w telewizyjnym wywiadzie

Jak mówiła, duchowny szantażował ją, grożąc, że „wszystko straci, że ją zniszczy, jeśli coś komuś powie”. Do gwałtów, zgodnie z relacją Arandy, miało dochodzić notorycznie przez ponad 8 lat pomiędzy 1985 a 1993 rokiem. Zaczęło się, gdy była 19-latką. Ale to nie wszystko. Kobieta ujawniła, że trzykrotnie zaszła z księdzem w ciążę. Za każdym razem miała być zmuszana do dokonania aborcji. Po tych wyznaniach swoje historie opowiedziały kolejne ofiary duchownego.

Ksiądz gwałcił i zmuszał do aborcji

W poniedziałek raport w sprawie Poblete ujawniło chilijskie Towarzystwo Jezusowe. Łącznie ujawniono 22 przypadki nadużyć seksualnych. Dochodziło do nich od 1960 roku do roku 2008, gdy Poblete miał 83 lata. Cztery zgłoszenia dotyczą nieletnich. Z trzech przypadków aborcji jeden udowodniono.

Wszystkie zeznania skrzywdzonych kobiet uznano za wiarygodne. W środę Zakon przeprosił wiernych za czyny Renato Poblete.

Zobacz także

RadioZET.pl/emol.com/LaTercera.com/CNN Chile