Zamknij

Kto otrzyma dziś Pokojową Nagrodę Nobla? Oto lista faworytów

Redakcja
05.10.2018 07:40
Kto otrzyma dziś Pokojową Nagrodę Nobla? Oto lista faworytów
fot. Wikipedia

Już dziś o godzinie 11 poznany tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród potencjalnych faworytów wymienia się zarówno organizacje działające na rzecz praw człowieka, jak i światowych przywódców zaangażowanych w procesy pokojowe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W 2017 roku laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN). Nagroda ta wręczana jest od 1901 roku. Dotychczas została wręczona 98 razy.

Zobacz także

Komitet Noblowski poinformował, że w tym roku zgłoszono 331 kandydatów. Oficjalne ogłoszenie tegorocznego laureata odbędzie się już dziś o godz. 11.

Na giełdzie potencjalnych faworytów wymienia się zarówno pojedyncze osoby, jak i organizacje zaangażowane w ochronę praw człowieka. Poniżej przedstawiamy najczęściej wymieniane kandydatury:

Lekarze bez granic i SOS Mediterranee – organizacje od lat zaangażowane w pomoc uchodźcom.

Rosyjska Nowaja Gazieta – jedna z nielicznych niezależnych gazet w Rosji, konsekwentnie ujawniająca przypadki łamania praw człowieka w kraju. Sześciu dziennikarzy tej gazety zostało zamordowanych w tajemniczych okolicznościach.

Amal Clooney – adwokat specjalizująca się w prawach człowieka, a prywatnie żona aktora George’a Clooneya. W swojej działalności pomagała m.in. Jazydom prześladowanym w Syrii.

Papież Franciszek – papież, który przeprasza za grzechy kościoła, nawołujący do otwarcia się na uchodźców, apelujący o kościół w służbie ubogim.

Angela Merkel – kanclerz Niemiec. To ona kilka lat temu zdecydowała o otwarciu europejskich granic i przyjęciu milionów uchodźców.

Donald Trump oraz przywódcy obu Korei – Kim Dzong Un i Mun Dze In – ich zabiegi dyplomatyczne stwarzają pierwszą od lat 50. XX wieku szansę na unormowanie sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

RadioZET.pl/BM