Zamknij

Trzydawkowa szczepionka z Kuby. Cieszy się dużym zainteresowaniem

22.06.2021 10:14
Szczepienia przeciw Covid-19
fot. AP/Associated Press/East News

Opracowana na Kubie szczepionka przeciw koronawirusowi Abdala wykazuje skuteczność na poziomie 92,28 proc. w walce z Covid-19 - ogłosiła w poniedziałek państwowa grupa farmaceutyczna BioCubaFarma. Kubańscy naukowcy wyrazili zadowolenie z testów, bo preparat uwzględnia różne warianty koronawirusa.

Abdala to trzydawkowa szczepionka przeciw Covid-19 i jest pierwszym tego typu preparatem opracowanym w Ameryce Łacińskiej. Przeszła już wszystkie etapy badań klinicznych i obecnie oczekuje na zatwierdzenie przez władze Kuby.

Kuba. Opracowano trzydawkową szczepionkę przeciw Covid-19

Wiadomość o skuteczności szczepionki została ogłoszona osobiście prezydentowi Kuby Miguelowi Diaz-Canelowi, który następnie pogratulował na Twitterze: "Nasi naukowcy z Instytutu Finlaya i Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii pokonali wszelkie przeszkody i dali nam dwie bardzo skuteczne szczepionki Soberanę 2 i Abdalę" - napisał Diaz-Conel.

W sobotę kubański Instytut Szczepień Finlaya ogłosił, że jego produkt pod nazwą Soberana 2 wykazuje skuteczność 62 proc. po wstrzyknięciu dwóch z trzech dawek. "Jest to wynik satysfakcjonujący, bo uwzględnia warianty, które już krążą w naszym kraju" – zadeklarował lokalnej prasie Vicente Verez, dyrektor instytutu.

Rząd kubański ogłosił wcześniej, że do sierpnia chce zaszczepić 70 proc. z 11,2 miliona mieszkańców wyspy, a całą populację przed końcem roku. Kilka krajów m.in. Argentyna, Jamajka, Meksyk i Wenezuela wyraziło zainteresowanie kubańskimi szczepionkami. Iran produkuje już preparat Soberana 2 w ramach zaawansowanych testów klinicznych. Od początku pandemii na Kubie odnotowano łącznie 169 365 przypadków zakażenia koronawirusem i 1170 zgonów.

RadioZET.pl/PAP/Reuters