Zamknij

Kuriozalna wpadka rosyjskich dowódców. SBU pokazała zdjęcia map

18.07.2022 18:23

Część dowódców armii Putina rozpoczęła w lutym inwazję w Ukrainie, używając map topograficznych z ubiegłego stulecia, nawet z 1969 roku – ogłosiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), opierając się na dokumentach rosyjskiego dowództwa znalezionych w obwodzie charkowskim.

Władimir Putin
fot. PAP/EPA, SBU

W nocy 24 lutego Władimir Putin rozpoczął wojnę przeciwko Ukrainie. Śledczy SBU ustalili, że część rosyjskich dowódców, którzy wtargnęli na terytorium Ukrainy, używała map topograficznych z 1969 roku. 

Wojna w Ukrainie. Kuriozalna wpadka Rosjan

"Świadczą o tym dokumenty najeźdźców, jakie pozyskała SBU na terenie czasowo okupowanych powiatów w obwodzie charkowskim" – napisała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w oficjalnym komunikacie. Jak dodano, m.in. w dokumentach batalionu 138. Gwardyjskiej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej "informacje nie były aktualizowane od co najmniej 53 lat". 

"Na mapach okupantów w ogóle nie ma osiedla mieszkaniowego Sałtiwka, które powstawało od lat 70. ubiegłego stulecia. Nie ma także zbiorników wodnych Trawianske i Muromske (na północ od Charkowa). Natomiast granica pomiędzy Ukrainą i Rosją jest narysowana długopisem, bo na mapach w ogóle jej nie było" – zaznaczono. Do opublikowanej informacji załączone zostały zdjęcia rosyjskich map.

RadioZET.pl/PAP