Zamknij

Ławrow opowiada o planach Rosji. "Moskwa dwa razy się zastanowi"

Jan Wysocki
24.05.2022 11:14
Szef MSZ Rosji Sergiej Ławrow
fot. YURI KADOBNOV/AFP/East News

Szef MSZ Rosji Sergiej Ławrow odpowiadał na pytania podczas wydarzenia o nazwie "Sto". - Jeśli Zachód chce zaoferować Rosji wznowienia stosunków, Moskwa dwa razy się zastanowi, czy tego potrzebuje - powiedział dyplomata.

7 kwietnia Zgromadzenie Ogólne ONZ na specjalnej sesji poświęconej Ukrainie podjęło rezolucję w sprawie zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. Tego samego dnia zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Giennadij Kuźmin powiedział, że Rosja zdecydowała się zakończyć swoje członkostwo w UNCHR, mówiąc, że Rada "w rzeczywistości została zmonopolizowana przez jedną grupę krajów, które wykorzystują ją w swoim egoistycznym celu". - Rada Praw Człowieka ONZ zdyskredytowała się na długo przed całą sytuacją wokół Ukrainy – mówił Siergiej Ławrow. - Chcieli nas z niej usunąć i zawiesić nasze członkostwo. Postanowiliśmy zrobić to sami – dodał rosyjski dyplomata.

W dalszej części wydarzenia szef MSZ Rosji odpowiadał na tematy związane z przyszłą polityką Rosji. - Będziemy polegać tylko na sobie i na tych krajach, które udowodniły swoją wiarygodność i "nie będzie tańczyć, jak inni im grają" - powiedział Ławrow podczas wydarzenia zatytułowanego "Sto" (sto pytań - red.).  - Jeśli kraje zachodnie zmienią zdanie i zaproponują formy współpracy, pomyślimy – stwierdził Siergiej Ławrow. - Jeśli Zachód chce zaoferować Rosji wznowienia stosunków, Moskwa dwa razy się zastanowi, czy tego potrzebuje - dodał szef MSZ.

Stosunki Rosja – Chiny

- Interakcja gospodarcza między Rosją a Chinami nabierze tempa w najbliższej przyszłości, ponieważ Zachód utrzymuje pozycję dyktatora - powiedział Ławrow. - Obecnie, nasze powiązania gospodarcze z Chinami będą rosły szybciej. Oprócz bezpośrednich wpływów do budżetu państwa daje nam to szansę na realizację projektów rozwoju Dalekiego Wschodu i Syberii Wschodniej - dodał szef MSZ.

- Większość projektów z Chinami ewoluuje i jest właśnie wdrażana. To szansa na realizację naszego potencjału w sferze skomplikowanej technologii, w segmencie energetyki jądrowej i w całej gamie innych sfer – dodał. Zdaniem Ławrowa Rosja ma wspólne interesy z Chinami w dziedzinie obrony sprawiedliwości i wielobiegunowego porządku światowego w sprawach międzynarodowych. - Wzajemne korzyści gospodarcze są oczywiste – zauważył Ławrow.

"Rosja skupia się na Eurazji"

- Eurazja staje się najbardziej obiecującym regionem świata - zaznaczył szef dyplomacji. - Musimy zająć się jego rozwojem, nie używając cudzych narzędzi, takich jak dolar, system przesyłania komunikatów finansowych SWIFT, ale tworząc własne. Nie jest to trudne do wykonania - stwierdził Ławrow.

- Już znacząco zwiększamy udział handlu obsługiwanego w walutach narodowych państw partnerskich: Rosja – Chiny, Rosja – Indie, Rosja – Iran oraz w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

RadioZET.pl/TASS

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo

C