Zamknij

Le Figaro: dżihadyści z ISIS będą wracać do Europy. 20-30 proc. jeszcze w tym roku

Redakcja
17.08.2017 11:45
Le Figaro: dżihadyści z ISIS będą wracać do Europy. 20-30 proc. jeszcze w tym roku
fot. Archiwum Radia ZET

Powroty europejskich muzułmanów, którzy wyjechali na Bliski Wschód walczyć w szeregach Państwa Islamskiego, stanowić będą wkrótce poważny problem dla krajów UE – czytamy w raporcie „Radicalisation Awareness Network”.

Francuski dziennik „Le Figaro” powołując się na raport pisze, że z 5 tys. obywateli europejskich, którzy wstąpili w szeregi Państwa Islamskiego (IS), 3 tys. wrócić może wkrótce do krajów, z których wyjechali. Chodzi głównie o takie państwa, jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Belgia, Holandia, Austria i kraje skandynawskie.

Wróci 20-30 proc. jeszcze w tym roku

Według autorów raportu do Europy tylko w tym roku może wrócić około 20-30 proc. tych, którzy polecieli na Bliski Wschód walczyć w szeregach dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Jak podają służby najwięcej (około 50 proc.) wróciło już do Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Raport Radicalisation Awareness Network

Za zamach w Paryżu w listopadzie 2015 r. oraz w Brukseli w marcu rok później odpowiadają właśnie ci, którzy wrócili z wojny do Europy. – Nie wszyscy powracający staną się działającymi terrorystami ale już to, że byli w kontakcie z ugrupowaniami dżihadystycznymi (...) oznacza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego – pisze „Le Figaro”.

Dzieci naznaczone traumą wojny

Autorzy raportu powołując się bezpośrednio na francuskie służby podają, że we Francji znalazły się też dzieci urodzone na terenach opanowanych przez IS. Ich osobowość „naznaczona jest traumą wojny i okropnościami, jakie widziały, jak i tym, że używane były do propagandy i szpiegowania – również własnych rodziców”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz