Zamknij

Leci do nas kometa spoza Układu Słonecznego. Naukowcy w gotowości

Redakcja
25.10.2017 18:18
Leci do nas kometa spoza Układu Słonecznego. Naukowcy w gotowości
fot. pixabay

Astronomowie namierzyli kometę, która pochodzi prawdopodobnie spoza Układu Słonecznego. Jeśli ich doniesienia się potwierdzą, będzie to wielkie odkrycie.

Zagłosuj

Interesujesz się kosmosem?

Liczba głosów:

Kometa została nazwana C/2017 U1 (PANSTARRS). Niespotykana ekscentryczność – jak podają naukowcy – pozwala z dużą dozą pewności przypuszczać, że pochodzi ona spoza Układu Słonecznego. Ludzkim okiem niestety nie sposób jej dostrzec. Jasność obiektu wynosi jedynie +20 magnitudo.

Naukowcy w gotowości

„PANSTARRS” została odkryta w tym miesiącu, więc nie jest jeszcze do końca zbadana. Jak twierdzą portale zajmujące się kosmosem, kilka tygodni zajmie naukowcom ustalenie, skąd dokładnie pochodzi kometa i jaki jest jej dalszy bieg. Jeśli przypuszczenia naukowców się potwierdzą, będzie to pierwszy taki przypadek w historii.

Pan-STARRS

Odkrycia dokonano dzięki programowi Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System). Jest to program systematycznej i ciągłej obserwacji nieba. Za jego pomocą od roku 2010 naukowcy odkryli wiele nowych komet, planetoid (bliskich Ziemi, głównego pasa planetoid, pasa Kuipera oraz innych obiektów transneptunowych), gwiazd zmiennych oraz wielu innych obiektów (np. brązowych i czerwonych karłów).

Zobacz także

RadioZET.pl/minorplanetcenter.net/Wikipedia/strz